Dobanzile la lei coboara sub 10%

60295805

Valul reducerilor de dobanzi la depozitele in lei din ultima luna a coborat ratele pe palierul de o singura cifra, fata de niveluri de 13%-14% pe an pe care bancherii inca le plateau in iunie in goana dupa clienti.

Se incheie astfel o perioada de sase luni in care banci mari si mici au intrat intr-un razboi al ofertelor de dobanzi la depozite, si la lei, si la euro, de teama de a nu ramane fara lichiditati in conditiile in care posibilitatile de finantare de pe piata interbancara devenisera foarte restranse.

In primele luni ale anului, dobanzile negociate urcau si la peste 20% pe an la lei, in timp ce la euro se platea 7 - 8% pe an, unii bancheri licitand practic pentru banii clientilor.

Ajustarea a venit lent si doar dupa ce Banca Nationala a inceput sa injecteze miliarde de lei pe piata prin imprumuturi de refinantare pentru a se asigura ca bancile au suficiente lichiditati la dispozitie, informeaza Ziarul Financiar.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, apariție 'interzisă' pe rețele. Partenera lui CR7 s-a fotografiat în costum de baie pe barcă
FOTO Georgina Rodriguez, apariție 'interzisă' pe rețele. Partenera lui CR7 s-a fotografiat în costum de baie pe barcă
Citește și...
De unde au tăiat românii după valurile de scumpiri. De jumătate de an pun tot mai puține produse în coșul de cumpărături

Atenți la prețuri și tot mai cumpătați cu banii, am început să cumpărăm din ce în ce mai puțin, iar asta începe să se vadă și în economie. 

În ciuda secetei, România a rămas cel mai mare exportator de grâu din UE. Recoltele au atins niveluri record

În timp ce seceta continuă să afecteze o mare parte din Europa, producțiile ridicate din România consolidează poziția țării noastre de cel mai mare exportator de grâu din Uniunea Europeană. 

„Miracol. Nu am văzut niciodată atâta export”. Bulgaria vinde energie la nivel record după reducerea producției la Cernavodă

În timp ce România și Ungaria au redus producția la centralele nucleare de la Cernavodă și Paks din cauza nivelului foarte scăzut al Dunării, ceea ce a creat un deficit de energie în regiune, Bulgaria exportă cantități record de electricitate.

Recomandări
În ce situații va putea Transelectrica să taie curentul. Bolojan: „Cetățenii nu vor fi limitați, doar clienții industriali”

S-au luat măsuri excepționale la Guvern, care a aprobat un plan de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice. 

Soluția finală pentru devierea Dunării. Cum vor fi scufundate barjele care trebuie să salveze Reactorul 2 de la Cernavodă

După zile întregi de pregătiri și amânări a fost aprobată, în sfârșit, varianta tehnică finală de scufundare în Dunăre a barjelor încărcate cu rocă. 

Cum se luptă România cu criza energetică. Orașele au devenit mai întunecate. „Nu înseamnă să ne întoarcem în beznă”

Dacă spălați rufele seara, după ce vă întoarceți de la muncă, nu ar strica, o vreme, să schimbați obiceiul.