Cursul valutar sub 4,20 lei/euro! Cel mai scazut nivel din ultimele 3 luni

×
Publicitate

Cursul de luni a ajuns la 4 lei si 19,53 bani, cu sapte bani mai mic decat cel de lunea trecuta. De atunci, moneda noastra nationala s-a intarit zi de zi.

Unii analistii pun aceasta intarire pe seama unei interventii ample a Bancii Nationale pe piata valutara.

Ei subliniaza ca aprecierea leului a inceput miercuri, cand au ajuns in Romania cei aproape doua miliarde de euro din transa a doua a imprumutului de la Fondul Monetar International.

Acum toti ochii sunt indreptati spre sedinta de maine a Consiliului de Administratie al Bancii Nationale. Majoritatea expertilor se asteapta ca acesta sa reduca dobanda BNR de la 8,5% la 8% pe an. Aceasta decizie va ieftini creditele in lei, dar ar putea sa duca la o depreciere usoara a leului.

Leul ar putea sa se deprecieze daca situatia politica se deterioreaza

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Leul ar putea sa se deprecieze daca situatia politica se deterioreaza

Leul este in continuare vulnerabil la presiuni si s-ar putea deprecia in cazul in care situatia economica si politica s-ar deteriora "dramatic" in urmatoarele luni, se arata intr-un raport al analistilor Economist Intelligence Unit.

E oficial! S-a aprobat fuzionarea aeroporturilor Otopeni si Baneasa

Guvernul a avizat fuziunea aeroportului international Henri Coanda (Otopeni) cu cel international Traian Vuia (Baneasa), prin infiintarea Companiei Nationale Aeroporturi Bucuresti.

Romania, interesata sa participe la South Stream?

Cel putin asta a declarat presedintele Gazprom, Alexei Miller. Proiectul South Stream isi propune sa exporte gaze naturale catre Europa, ocolind Ucraina.

Recomandări
SURSE: PPE și Renew cer Comisiei Europene să blocheze jalonul de 770 de milioane de euro, din cauza amendamentului Fritz

Liderii PPE și Renew Europe, principalele grupuri politice pro-europene din Parlamentul European, i-au trimis o scrisoare comună președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care se arată îngrijorați de soarta statului de drept din România.

Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cristina Trăilă, secretar general adjunct al Guvernului, este audiată la DNA Iaşi. Fosta deputată PNL, însoțită de avocat

Fosta deputată Cristina Trăilă (PNL), secretar general adjunct al Guvernului, este audiată, astăzi, la sediul DNA Iaşi, în dosarul omului de afaceri Fănel Bogos, potrivit News.ro.