Cumperi acum cu cardul de credit, platesti peste 2 luni! Afla (dez)avantaje

60161969

Este comod sa stii, ori de cate ori faci plati cu cardul la comercianti sau pe Internet, ca daca vrei sa cumperi mai mult decat te tine buzunarul banii nu sunt o problema. Pentru asta s-au inventat cardurile de credit.

In plus, acestea pot fi foarte utile daca vrei sa faci anumite rezervari online la hoteluri din afara sau la companii aeriene, care de multe ori nu accepta decat carduri de credit.

Banca Romaneasca a lansat cardul de credit in lei MasterCard Standard disponibil in lei, cu perioada de gratie de pana la 61 de zile, cea mai mare din acest moment de pe piata, cu 0% dobanda la plata cumparaturilor la comercianti si pe Internet.

Dupa expirarea acestei perioade, dobanda este de 24,45% pe an pentru platile la comercianti si online, iar pentru sumele retrase la bancomat rata dobanzii este de 26,45%. Nivelul minim al creditului acordat este de 500 de lei, iar cel maxim de 17.500 de lei.

O oferta asemanatoare are, de pilda, BRD: Punct Card, cu 60 de zile perioada de gratie pentru toate tranzactiile efectuate la comercianti. In plus, daca strangi suficient de multe, iti poti plati cumparaturile cu puncte. Linia de credit este de pana la 20.000 de lei, iar dobanda dupa expirarea celor 60 de zile este de 22% pe an, atat la eliberarea de numerar, cat si la platile efectuate la comercianti.

Afla avantajele si dezavantajele platii cu cadul pe www.incont.ro!

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Ajutoare de stat pentru crescătorii de porci și vite, adoptate de Parlament. Cine poate primi până la 50.000 de euro

Camera Deputaților a adoptat două scheme de ajutor de stat pentru crescătorii de porci și vite. Măsurile urmăresc compensarea parțială a pierderilor provocate de creșterea costurilor cu îngrășămintele și combustibilii.

Tranzacție de 700 de milioane de dolari pentru MOL. Grupul ungar continuă expansiunea în Europa

Grupul MOL a semnat un acord cu Shell pentru achiziționarea BG Cyprus Ltd., companie care deține o participație de 35% în Blocul offshore 12 din Cipru, unde se află zăcământul de gaze Aphrodite din estul Mediteranei.

Profitul OMV Petrom în prima parte din 2026, în scădere în ciuda vânzărilor și prețurilor mai mari la energie și carburanți

OMV Petrom a încheiat primul semestru al acestui an cu un profit net de 1,8 miliarde lei, în scădere cu 14% comparativ cu perioada similară din 2025, asta deși prețul carburanților a crescut în ultimele luni.

Recomandări
Criza din Ceuta s-a agravat după valul de migranți care a năvălit în exclava iberică. Sanchez invocă suveranitatea Spaniei

Departamentul spaniol pentru Securitate Naţională a declarat vineri pe site-ul său că, potrivit estimărilor Ministerului de Interne, peste 49.000 de persoane ar fi intrat ilegal în ţară în decurs de 24 de ore, dar estimarea a fost ulterior ştearsă.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Ce se întâmplă în spitale după suspendarea grevei generale. Mesajul transmis de Sanitas

Federația Sanitas anunță suspendarea grevei generale din sistemul de sănătate, pentru a le da politicienilor șansa de a relua negocierile privind noua lege a salarizării.