China, mai tare ca Franta sau Germania! E a doua putere in FMI

60407370

China ar putea deveni a doua putere la FMI in functie de drepturile de vot, devansand tari industrializate ca Germania, Franta sau Marea Britanie, potrivit planurilor de reforma care vizeaza acordarea unei ponderi mai mari tarilor emergente.

Alte economii emergente mari, ca Brazilia, Rusia, India, Coreea de Sud sau Turcia, ar putea obtine procentaje mai ridicate din drepturile de vot la FMI, potrivit unui document al institutiei, obtinut de Reuters.

Reprezentarea la Fond a unor state europene mari, dar si mai mici, ca Olanda sau Belgia, va fi redusa. Astfel, state precum China ar avea o importanta mai mare in deciziile Fondului si mai multa influenta in politica economica mondiala.

Planul de reforma al FMI vizeaza si majorarea resurselor financiare la aproximativ 1.000 de miliarde de dolari, sau chiar mai mult.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Marko: Impozitul minim trebuie sa fie anulat incepand cu 1 octombrie

Presedintele UDMR, vicepremierul Marko Bela, a declarat intr-o conferinta de presa, ca impozitul minim trebuie sa fie anulat incepand cu data de 1 octombrie.

FMI: Economia mondiala isi va reveni lent

Ritmul lent de recuperare a economiei mondiale va persista si in prima parte a anului urmator, iar cresterea din a doua jumatate a acestui an va fi sub cea anticipata de FMI, a afirmat directorul general adjunct al instiutiei, John Lipsky.

Apartamente in Capitala, vandute la executari silite de la 27.000 euro

Bancile au inceput sa apese pedala acceleratiei in cazul executarilor silite: au mai coborat si preturile de pornire, in anumite cazuri, unele dau credite pentru cei care vor sa cumpere astfel de proprietati sau chiar si creante.

Recomandări
Motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”. De ce consideră că pierderea mandatului nu este o sancțiune retroactivă

Curtea Constituțională motivează că pierderea mandatului de către aleșii aflați deja într-o situație de incompatibilitate nu reprezintă o sancțiune retroactivă, după cum arată un un document publicat CCR.

Care sunt principalele modificări din noua variantă a legii salarizării. Bolojan a promis, iar, că niciun venit nu va scădea

Ultimul proiect al legii salarizării aduce o creștere a bugetului pentru lefurile anului viitor cu aproape jumătate mai mare decât varianta anterioară. Ar putea primi bani în plus unii bugetari din sănătate, educație și alte domenii. 

Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.