Boc: "Nu facem nicio exceptie de la legea unica a salarizarii"

×
Publicitate

Premierul a tinut sa le reaminteasca acest lucru celor care lucreaza la proiect. Interventia lui Emil Boc vine dupa ce mai multi bugetari au incercat sa scape de grila unica, pe motiv ca institutiile in care lucreaza au venituri proprii.

 

Prim-ministrul spune ca a mers la Ministerul Muncii pentru a se asigura ca discutiile sunt in grafic. Mai mult, a dat un nou termen limita pana la care proiectul trebuie sa fie gata: 20 iunie, in loc de 30 iunie. Astfel ca in cele zece zile ramase pana la vacanta parlamentara, Guvernul sa isi asume raspunderea.

Aceasta urgentare nu le convine insa sindicalistilor, mai ales ca mai sunt de asezat in grila unica peste 200 de functii din sistemul bugetar. Motiv pentru care unii lideri spun ca aceasta lege va avea aceeasi soarta ca legea salarizarii pentru profesori, care nu s-a aplicat nici pana acum.

Concluzia este ca discutiile sunt inca foarte departe de final, mai ales ca de cele mai multe ori sunt contradictorii. Miercuri, de exemplu, s-a pierdut mult timp cu stabilirea functiilor de conducere.

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Citește și...
Cand putem trece la euro? Astazi aflam parerea Guvernului

Asta deoarece este data limita pana la care Ministerul Finantelor trebuie sa prezinte raportul de convergenta pe care Romania il va trimite autoritatilor europene.

Cursul a oscilat aproape de 4,16 lei/euro in deschiderea sedintei de azi

Moneda nationala s-a apreciat in debutul sedintei fata de euro, cursul coborand cu putin peste un ban, la 4,1550 lei/euro, recuperand pierderile din ziua precedenta.

Statul garanteaza creditul ipotecar pentru achizitionarea primei locuinte!

Guvernul a aprobat miercuri programul "prima casa". Toti cei care n-au avut pana acum o locuinta sau un credit ipotecar pe numele lor vor putea beneficia de garantii de la stat, pentru a lua mai usor imprumuturi ipotecare.

Recomandări
Negocieri fără acord la Cotroceni, după ce CE a respins legea salarizării. O nouă versiune, prezentată liderilor partidelor

Preşedintele Nicuşor Dan s-a întâlnit, joi, la Palatul Cotroceni, cu liderii din fosta coaliţie guvernamentală şi miniștrii demiși ai Finanţelor şi Fondurilor Europene, pentru a discuta despre stadiul proiectelor finanţate prin PNRR.

Dronă marină încărcată cu explozibil, distrusă de un F-16 românesc în apropierea Neptun Deep. Momentul, filmat. VIDEO

O dronă marină încărcată cu explozibil a fost distrusă de Armata Română, după ce a fost identificată joi dimineață la câteva sute de metri de lucrările pentru extracția gazelor din zona platformei Neptun Deep, în Marea Neagră. 

Solicitare pentru avansarea în grad a lui David Popovici și decorarea Alexandrei Căpitănescu. Ce distincții sunt propuse

Alexandra Căpitănescu și David Popovici ar putea primi distincții din partea statului român. Delegații de Tineret ai României la ONU au solicitat oficial decorarea artistei și avansarea înotătorului în Ordinul „Steaua României”.