Alegerile pentru rectorul Universitatii Babes-Bolyai sunt in plina desfasurare

60555486

Lupta pentru fotoliul de rector al UBB Cluj se da intre cinci profesori universitari : Ioan-Aurel Pop, Daniel-Ovidiu David, Decebal-Radu Ciurchea, Cristina Ciumas si Eniko Vincze. Peste 1.500 de alegatori sunt asteptati sa-si exprime opinia.

Fiecare dintre cei cinci profesori doctori a venit cu idei si un proiect de management prin care spera sa convinga ca ei sunt cea mai buna alegere pentru aceasta functie.

Academician prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop vine cu promisiunea de a promova Universitatea in lume si de reevaluare a rolului educativ pe care insititutia il are.
In ceea ce il priveste pe prof. univ. dr. Daniel David, prioritatea lui este sa se renunte la dispute neacademice. „Trebuie sa redam universitatea universitarilor, intr-o perioada cand interese neacademice isi disputa influenta in UBB.

Pe de alta parte, prof. univ. dr. Decebal Ciurchea crede ca promisiunea identificarii noilor talente si idei ii va aduce lui functia de rector iar prof. univ. dr. Cristina Ciumas propune regandirea ofertei educationale. Prof. univ. dr. Eniko Vincze enumera printre promisiunile lui transformarea universitatii ca bun public. „Oricine sa aiba acces la o institutie de invatamant indiferent de statut social, etnicitate, religie, orientare sexuala”, spune ea.

Alegatorii sunt asteptati la urne pana la or 17.00, iar noul rector va fi ales in functie de proiectele prezentate.

Comisia de Alegeri a UBB a anuntat ca cel tarziu pana maine seara se va sti cu siguranta cine va fi noul rector al Universitatii Babes-Bolyai. Rezultatele vor fi afisate la Rectorat si pe site-ul universitatii.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Cât poate rezista România fără importurile de petrol din Kazahstan. Benzinăriile au scumpit deja carburanții

Noi probleme pe piața carburanților. Principala rută prin care Kazahstanul își exportă petrolul a fost blocată după atacurile cu drone din Marea Neagră asupra vaselor cu țiței kazah.

La mila naturii. Case inundate, mașini distruse și sinistrați evacuați. Județul lovit cel mai tare de furtuni

Vremea rea a adus un potop de necazuri. O nouă rundă de ploi a umflat râurile, iar apele scurse de pe versanți au ajuns până în casele oamenilor. 

Grindeanu blochează jalonul PNRR legat de integritatea aleșilor. Motivul găsit de PSD să nu voteze noua lege a integrității

Jaloanele PNRR nasc un nou scandal. Enervat de noua lege a integrității, Sorin Grindeanu a anunțat că nu o va vota, pentru că cei din USR ar fi introdus în proiect unele paragrafe menite să-i ajute pe membrii partidului aflați în conflict de interese.