Solutiile pentru ca salile din Parlament sa devina incapatoare pentru toti cei 588 de alesi

×
Publicitate

Rezultatele alegerilor de duminica le creaza administratorilor Palatului Parlamentului o problema. Avem prea multi parlamentari, atat de multi, incat nu incap in cea mai mare cladire administrativa civila din lume.

Vor fi 588, aproape dublu fata de cat au decis romanii ca si-ar dori, la referendumul din 2009.

Salile de plen trebuie modificate, ca sa aiba loc toata lumea.

Dincolo de glumele pe care le fac mai marii alesilor, problema este cat se poate de serioasa.

Din viitorul Parlament vor face parte cel putin 580 de senatori si deputati. Prea multi pentru cele numai 460 de locuri care sunt in sala.

Si ca alesii sa nu asiste stand in picioare sau de la balcoane, in rand cu asistenta, administratorii Palatului Parlamentului s-au gandit sa construiasca in spatiile libere dintre randuri un alt sir de fotolii. O solutie costisitoare, care ar scoate din bugetul si asa sarac al Parlamentului aproximativ 1 milion de euro.

Ceva mai ieftin ar fi ca, pentru sedintele comune ale senatorilor si deputatilor, angajatii parlamentului sa amenajeze in cateva zile o alta sala, in care pot incapea si 1.300 de oameni.

Solutia nu este chiar atat de ieftina. Ca sa amplaseze fotoliile cu pupitrele pe care alesii sa isi instaleze laptopurile si sistemul electronic de vot ar costa 20.000 de euro.

In plus, cei aproape 600 de alesi vor gestiona acelasi buget pe care l-au avut anul trecut colegii lor.

Marti, premierul l-a anuntat si pe seful statului ca, in 2013, va trebui sa-si reduca din deplasari, caci administratia prezidentiala va primi mai putini bani.

Pentru deplasari in strainatate, Traian Basescu a avut la dispozitie anul acesta peste 24 de milioane de lei. Anul viitor suma va fi mai mica, l-a avertizat Victor Ponta, iar consilierii prezidentiali vor trebui sa circule in rand cu pasagerii obsinuiti, si nu la casa business.

Ramane de vazut unde se vor caza in Bucuresti parlamentarii veniti din provincie, pentru ca nu vor mai primi locuri la hotel.

Legea votului uninominal a permis cresterea numarului de senatori si deputati, in colegiile in care candidatii au castigat peste 50 % plus unu din voturi.

Traian Basescu se va intalni cu noul Parlament abia dupa ce Biroul Electoral Central va publica in Monitorul Oficial rezultatele finale de la alegeri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Fosta secretara a lui Dragnea e cel mai tanar parlamentar roman. Cine sunt noile figuri din politica

In noul Parlament al Romaniei, printre cei peste 580 de alesi, se afla cativa care merg in familie in Casa Poporului, alti politicieni care au facut parte din primul parlament de dupa '90, dar si tineri cu ambitii mari.

Alegeri parlamentare 2012. Lista completa a deputatilor si senatorilor - rezultate finale

USL a obtinut 395 de mandate, ARD - 80, PPDD - 68, UDMR - 27, iar minoritatile nationale -18, potrivit rezultatelor finale ale alegerilor parlamentare, comunicate de BEC.

Basescu: Politicienii ce au castigat mandate sa renunte la presiune pentru inceperea consultarilor

Presedintele Traian Basescu invita politicienii care au castigat mandate la alegerile parlamentare sa renunte la "orice fel de presiune publica privind inceperea consultarilor pentru desemnarea candidatului la functia de prim-ministru".

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. Centrul de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie are 6 săli de operație

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.