Detinutul care a evadat la Timisoara, prins. Momentul in care reuseste sa fuga de gardieni. VIDEO

×
Publicitate

Un detinut condamnat pentru crima a umblat liber joi pe strazile Timisoarei. Inchis dupa ce l-a injunghiat in inima pe un tanar de 18 ani, individul a reusit sa evadeze din duba penitenciarului care l-a adus la serviciul de Evidenta a populatiei.

Fugarul a fost prins dupa sase ore, timp in care a fost cautat de o armata de politisti, gardieni si jandarmi. Individul se plimba nestingherit prin centrul orasului.

Duba penitenciarului cu patru detinuti a oprit pa strada in fata Serviciului de Evidenta a populatiei. Fugarul, Toma Alexandru, urma sa primeasca un nou certificat de nastere. Cum nu avea catuse, i-a fost usor sa ii impinga pe gardieni. Intr-o fractiune de secunda a tasnit din duba si luat-o la sanatoasa. Gardienii s-au luat dupa el si chiar au tras doua focuri de avertisment. Insa tanarul condamnat pentru crima s-a pierdut in multime.

Imediat, Timisoara s-a transformat intr-o fortareata. Politistii si jandarmii au facut filtre la toate iesirile din oras.

Sase ore mai tarziu, in urma raziilor, cativa gardieni imbracati in civil l-au vazut pe detinut cum traversa linistit prin fata primariei Timisoara. A fost imediat imobilizat si urcat intr-o duba.

Se pare ca individul a avut un plan din inchisoare. Le-a spus celor din penitenciar ca iubita lui a nascut si trebuie sa isi recunoasca bebelusul. Motiv pentru care a fost dus la evidenta populatiei sa ii elibereze un certificat. Dar prietena lui nu are nici un copil si nici nu a fost insarcinata. Mai mult, spune ca ii e teama de el, pentru ca este violent.

Si anchetatorii au recunoscut ca au avut de-a face cu un fugar violent.

Toma Alexandru

Desi are doar 22 de ani, Toma Alexandru are mai multe condamnari. Mai intai a facut puscarie pentru viol si furt. Iar in urma cu doua zile, judecatorii l-au condamnat intr-o prima instanta la 16 ani de inchisoare, dupa ce a injunghiat in inima un tanar de 18 ani.

O remarca neprotrivita la adresa unei prietene de a lui, atat i-a trebuit lui Alexandru Toma sa iti atace rivalii cu un cutit. Unul dintre tinerii de 24 de ani a avut noroc si a scapat cu viata, dar fratele sau, de 18 de ani, a murit.

Acum, pentru evadar,e individul va primi cel putin doi ani la pedeapsa pentru omor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | O prezentatoare meteo, ritual bizar pentru echipa Mexicului
FOTO | O prezentatoare meteo, ritual bizar pentru echipa Mexicului
Citește și...
Mai puține locuințe vândute în 2026. Dezvoltatorii imobiliari se confruntă cu noi provocări

Piața imobiliară este o oglindă fidelă a situației economice din țară, spun consultanții din domeniu. Odată cu scăderea puterii de cumpărare, și numărul locuințelor vândute este mai mic.

Nu se va putea circula pe Autostrada A0 nici în această vară. Tronsoanele-cheie promise ar putea fi gata abia în octombrie

Șoferii care vin dinspre Ploiești pe Autostrada A3 nu vor putea ajunge la mare mai repede nici în această vară. 

Cum sunt construite dronele fără echipaj folosite de Ucraina în Marea Neagră. Pot transporta sute de kilograme de explozibil

În lipsa unei flote clasice capabile să concureze cu impresionanta flotă rusească din Marea Neagră, Ucraina a investit în ambarcațiuni fără echipaj, rapide și greu de detectat. 

Recomandări
Nicuşor Dan: „Prima opţiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate”

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima opțiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac a fost opțiunea cea mai bună.

Filmul exploziei dronei de la Constanța. Pericolul a fost imens: în apropiere se aflau mai multe terminale petroliere

România a fost din nou în alertă după ce o dronă maritimă ucraineană a explodat în Dana 78 a Portului Constanța.

Explozia din Portul Constanța ridică semne de întrebare. General: „Armata rusă a copiat semnalul de navigație, l-a transmis”

Drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a pierdut legătura cu operatorii ucraineni - a confirmat Marina Ucraineană.