Un autocar cu romani a ars in Ungaria. Pasagerii sunt bine. Imagini de la locul incidentului

×
Publicitate

Un autocar la bordul caruia se aflau 44 de cetateni romani ce mergeau in Germania a ars, in noaptea de sambata spre duminica, in Ungaria, soferii si pasagerii fiind nevatamati si ajungand duminica seara, cu un alt autocar, la destinatie.

MAE a precizat, luni, raspunzand unei solicitari a MEDIAFAX, ca la bordul unui autocar aflat in tranzit pe teritoriul Ungariei, care transporta 44 de cetateni romani spre Germania, a izbucnit un incendiu, in cursul noptii de sambata spre duminica.

Conform sursei citate, soferii si toti pasagerii au evacuat autocarul nevatamati, iar, ulterior, au fost cazati de autoritatile ungare in cladirea unei scoli din apropiere. Incidentul a avut loc in zona localitatii Lebeny din nord-vestul Ungariei.

Firma transportatoare a trimis un autocar de rezerva, care a ajuns la fata locului duminica dimineata, pentru a prelua cetatenii romani si a-i transporta la destinatie.

Autocarul de rezerva a pornit spre Germania imediat dupa inmanarea unui proces-verbal constatator din partea politiei locale, iar in seara aceleiasi zile toti cetatenii romani au ajuns cu bine la destinatie, precizeaza MAE.

Potrivit sursei citate, cauza incendiului nu a putut fi inca stabilita, existand insa indicii cu privire la o defectiune tehnica. Focul a distrus majoritatea bagajelor pasagerilor, precum si documentele de calatorie ale unei familii rezidente in Germania. Acestia isi vor reinnoi pasapoartele la cel mai apropiat consulat roman din Germania.

Ambasada Romaniei la Budapesta a intervenit imediat pe langa autoritatile ungare locale pentru acordarea asistentei necesare in favoarea cetatenilor romani, carora li s-au creat conditii de odihna si li s-a servit o masa calda, mai precizeaza MAE.


 

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Cod galben de ceata in sudul si estul tarii, dar si la Cluj, luni dimineata

Meteorologii au emis atentionari de cod galben de ceata pentru 16 judete din sudul si estul tarii, dar si pentru judetul Cluj, luni dimineata, fenomenul determinand scaderea vizibilitatii sub 200 de metri si izolat sub 50 de metri.

Copil de 12 ani din Maramures, lovit pe trecerea de pietoni. Soferul si-a recunoscut vina

La un pas de moarte a fost duminica seara un copil de 12 ani din Maramures. Baiatul a fost lovit de o masina chiar pe trecerea de pietoni.

Cutremur de 3,9 grade in zona Vrancea inregistrat duminica seara

Un cutremur cu magnitudinea de 3,9 pe scara Richter s-a produs duminica, la ora 21.22, in zona seismica Vrancea - judetul Buzau, potrivit Institutului National pentru Fizica Pamantului (INFP).

Recomandări
Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat în comisii cu voturile PSD, PNL și UDMR

Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat, miercuri, în comisiile juridică, de muncă și administrație ale Camerei Deputaților, care s-au întrunit de urgență.

Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.