Tudorel Toader a solicitat informaţii de la Parlament privind legile Justiţiei

61940920
Agerpres

Tudorel Toader, a solicitat luni conducerii Camerei Deputaţilor o serie de informaţii cu privire la legile Justiţiei şi la modificările aduse Codurilor penale în vederea pregătirii misiunii de evaluare din cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare.

"Pe 14-16 martie va veni o delegaţie pentru evaluarea MCV. Rugămintea domnului ministru (Tudorel Toader - n.r.) este ca până pe 1 martie Parlamentul să îi pună la dispoziţie anumite informaţii. Rolul Biroului permanent este de a trimite Comisiei juridice, iar comisia îi va răspunde ministrului Justiţiei în termenul convenit", a precizat secretarul Camerei Deputaţilor, Georgian Pop, la finalul şedinţei Biroului permanent.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a adresat conducerii Camerei Deputaţilor o scrisoare în care informează că reprezentanţa Comisiei Europene în România a comunicat faptul că următoarea misiune de evaluare din cadrul MCV va avea loc în perioada 14-16 martie.

"În vederea pregătirii corespunzătoare a misiunii de evaluare, inclusiv în scopul întocmirii raportului de progrese, am aprecia primirea unei contribuţii din partea Camerei Deputaţilor pentru perioada de referinţă septembrie 2017 - februarie 2018", spune ministrul Justiţiei în acea scrisoare.

Toader menţionează, de asemenea, că legile Justiţiei şi modificările aduse Codului penal şi Codului de procedură penală "reprezintă una dintre temele cele mai importante în acest moment pentru evaluarea de către Comisie a sustenabilităţii şi ireversibilităţii progreselor înregistrate în cadrul MCV".

Din acest motiv, solicită informaţii de la Parlament cu privire la derularea procesului legislativ pentru aceste legi, inclusiv aspecte referitoare la participanţii la dezbateri, transparenţa dezbaterilor, formularea şi însuşirea amendamentelor de către partidele politice, Consiliul Superior al Magistraturii şi asociaţiile profesionale ale magistraţilor.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Școlile din Constanța vor fi închise și marți

Toate unităţile de învăţământ preuniversitar din judeţul Constanţa vor fi închise şi marţi, după ce elevii nu s-au prezentat la cursuri nici luni, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile – cod portocaliu de vânt şi ninsoare.

Un tânăr din Galaţi a distrus apartamentul bunicii căutând etnobotanice. Femeia era de faţă

Un tânăr de 24 ani, din Galaţi, s-a ales cu dosar penal, după ce a distrus apartamentul bunicii, în căutare de etnobotanice, se arată într-un comunicat transmis luni de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Galaţi.

CNCD: Afirmaţia premierului Dăncilă despre "autişti" care "dezinformează" nu constituie discriminare

Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) a stabilit luni că afirmaţia premierului Viorica Dăncilă despre "autişti" care "dezinformează" la Bruxelles se încadrează în limitele libertăţii de exprimare şi nu constituie discriminare.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.