Cazul fetiței de 6 ani, somată să plătească 35 de lei. Mama povestește prin ce a trecut

×
Publicitate

O fetiţă de 6 ani a fost somată de Casă de Sănătate Iaşi să plătească 35 de lei pe motiv că ar fi decontat de două ori o analiză şi nu avea dreptul.

Într-o scrisoare extrem de dură, copila, care a fost internată acum doi ani cu piciorul rupt, este ameninţată cu trimiterea în judecată şi executarea silită.

Cei de la Casa de Sănătate sunt convinşi că vina îi aparţine mamei, însă nu au făcut nicio verificare până acum. De cealaltă parte, mama cere să i se facă dreptate.

Carla are şase ani şi a primit pe numele ei, prin poşta, o somaţie de la Casa Judeţeana de Asigurări de Sănătate. Cum fetiţa este în clasa pregătitoare, mama ei a fost cea care a citit scrisoarea.

Copila era avertizată că trebuie să plătească în 15 zile suma de 35 de lei. Banii ar fi contravaloarea unei radiografii făcute în 2015 la Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iaşi, când a suferit o fractură de femur.

Autorul scrisorii, şeful Casei de Asigurări Iaşi are o explicaţie.

Radu Tibichi, șeful CJAS: "Am descoperit o dublă decontare şi vrem să ne recumperam sumele de la asigurat. Indiciile din document ne-au făcut să ne îndreptăm împotriva persoanei asigurate pentru că există şi acea declaraţie".

Practic, la recomandarea medicului de familie, mama a mers cu copilul la spitalul de pediatrie. Aici, un medic specialist a trimis-o să facă o radiografie în ambulatoriu, adică în policlinica. Întoarsă la spital, medicul decide că are nevoie de operaţie urgentă.

După intervenţie, fetiţei i s-a mai făcut o radiografie postoperatorie, în spital, o zi mai târziu. În acte cele două analize identice apar în aceeaşi zi, în instituţii de sănătate diferite, lucru ilegal, spun autorităţile.

Mama spune că e vorba despre o eroare a doctorilor, care ar fi pus o dată greşită pe acte.

Mama: "Nu am nimic împotrivă să plătesc suma, e 35 de lei, dar trebuia să vină pe numele meu. Acolo, la spital, a fost eroarea pentru că am semnat biletul la ora 9 şi internarea s-a făcut la ora 14."

Mama fetiţei este cea care trebuie să demonstreze că la mijloc este o greşeală pentru care atât spitalul, cât şi policlinica au încasat bani.

În raportul din 2016 al Curţii de Conturi numai puţin de 22 de case judeţene de sănătate s-au îmbolnăvit de duble-decontari între spitale şi policlinici. Concret, aproape 800 de mii de lei au fost ilegal ceruţi de medicii din policlinici pentru pacienţii care figurau în ziua respectivă internaţi în spitale.

Problema e că nimeni de la Casa Naţională nu a sesizat situaţia, ci a fost nevoie de Curtea de Conturi să remarce neregulile.

 

Legea prevede ca asiguraţii internaţi în spital, au parte acolo de toate analizele şi serviciile medicale. Este interzis aşadar ca medicii din policlinici sau cei de familie să deconteze pe numele lor alte sume.

În acelaşi timp, când vine vorba despre copii, legea prevede ca aceştia au toate analizele şi asistenta medicală gratuite, până la 18 ani. Aşa că rămâne de văzut dacă fetiţei de şase ani i se poate impune plata acestei pagube, chiar şi în cazul unei duble-decontari.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
34 de accidente pe un singur traseu. Drumurile expres vor avea benzi de urgență după valul de tragedii

Drumurile expres vor avea benzi de urgență sau alveole speciale pentru staționare. Decizia a fost anunțată de Compania Națională de Drumuri în urma unei analize.

Pericolul din adâncuri. Pompierii explică de ce trebuie evitat scăldatul la râu. Patru tipuri de curenți

În aceste zile tot mai călduroase, pompierii avertizează populația să nu facă baie în locuri neamenajate. Anul trecut, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, aproape 200 de oameni s-au înecat în toată țara. 

Proteste la frontieră, în toate direcțiile vamale din țară. Transportatorii acuză pierderi uriașe din cauza blocajelor

Blocaj la frontieră. Proteste de amploare au avut loc în prima parte a zilei în toate direcțiile vamale din țară.

Recomandări
SUA și Iran au semnat acordul de încheiere a războiului. Detaliile înțelegerii la care au ajuns Washingtonul și Teheranul

Protocolul de înţelegere dintre SUA şi Iran, care include şi frontul libanez, a fost semnat miercuri seara de Donald Trump, aflat în vizită în Franţa. De partea cealaltă, și Teheranul a anunțat că a parafat documentul.

Guvernul Veștea ajunge azi în Parlament. Voturile din AUR vor fi decisive. Cum arată matematica parlamentară

Premierul desemnat, Adrian Veştea, urmează să depună joi, la Parlament, programul de guvernare şi lista noului Cabinet.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.