Schimbare în magazine. Produsele vizate de noul regulament intrat în vigoare în UE

×
Publicitate

Fructele uscate, decojite sau deshidratate, precum alunele, fisticul nucile, migdalele şi arahidele vor avea o nouă etichetă.

Noul regulament european, care a intrat, în vigoare de pe 1 ianuarie, le impune producătorilor să treacă originea acestora pe etichetă sau pe ambalaj.

În aceeași categorie intră șofranul și caperele. În acest fel consumatorii pot urmări și alege alimentele și în funcție de țara de proveniență.

Deocamdată cerinţa nu se aplică și produselor procesate, cum sunt cremele sau dulciurile.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un bărbat din Dolj a fost vânat de soțul unei femei căreia i-a da „like” la poze. A fost înjunghiat în trafic, în Dolj

Un bărbat din Dolj a ajuns înjunghiat, la spital, după ce a apreciat postările unei femei măritate, pe reţelele sociale.

39 de calculatoare noi au fost furate dintr-o școală abia construită în Prahova. Cum au acționat hoții

39 de calculatoare nou-nouțe, o imprimantă și două sisteme audio-video au fost furate dintr-o școală, în Prahova, chiar înainte de a fi folosite de elevi.

România a cumpărat din Israel un sistem de luptă anti-drone. Cum funcționează arma de 60 de milioane de dolari | VIDEO

România a cumpărat de la o companie israeliană un sistem de luptă anti-drone în valoare de 60 de milioane de dolari. Achiziția sofisticatei arme vine în contextul în care în România cad cu regularitate drone folosite de Rusia în invadarea Ucrainei.  

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.