Protest în fața Palatului Cotroceni. ”Modul în care preşedintele a răspuns este o dezamăgire”

61935029
Facebook.com

Mai multe persoane au protestat, miercuri seară, în faţa Palatului Cotroceni, acţiunea fiind organizată de Iniţiativa România, care condamnă decizia preşedintelui Klaus Iohannis de a o desemna premier pe Viorica Dăncilă.

Protestul - la care au luat parte câteva persoane - a început la ora 21.00, în faţa Palatului Cotroceni, intrarea Leu, fiind anunţat pe Facebook de către Iniţiativa România. Manifestanţii au coli A4 cu mesajele "De ce?" şi "Comisia de la Veneţia".

Ei au fost legitimaţi de către jandarmi, care au încearcat să îi convingă să plece.

"De 1 an de zile protestăm pentru a proteja justiţia de subordonare politică, am contribuit la crearea de reţele civice, am iniţiat un dialog instituţional onest cu autorităţi publice, inclusiv Preşedinţia, am dezvoltat proiecte anticorupţie, am monitorizat instituţii pentru a consolida integritatea şi transparenţa acestora, ne-am dăruit speranţele, implicarea, nopţile şi banii pentru o Românie mai bună. Tot ceea ce am cerut înapoi a fost bună credinţă, solidaritate şi determinare în a lucra împreună pentru a menţine ţara pe direcţia democraţiei şi statului de drept", spune organizaţia.

Aceasta mai arată că modul în care preşedintele a răspuns astăzi cetăţenilor României este cel puţin o dezamăgire, că poate fi înţeleasă aritmetica majorităţilor din Parlament, dar cu niciun chip nu poate fi înţeles de ce preşedintele nu a făcut un minim efort de condiţionare a desemnării candidatului PSD la funcţia de prim-ministru de respectarea statului de drept şi a independenţei Justiţiei, de ce a decis desemnarea Vioricăi Dăncilă la funcţia de prim-ministru, deşi "tot târgul ştie că asta echivalează cu numirea preşedintelui Camerei, condamnat penal şi inculpat, la şefia Guvernului" şi de ce preşedintele "ignoră de mai bine de 6 luni apelurile repetate de a sesiza Comisia de la Veneţia ale societăţii civile, Comisiei Europene, Consiliului Europei şi ambasadelor statelor UE".

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, miercuri seară, că mai dă o şansă PSD şi o nominalizează pe Viorica Dăncilă pentru postul de premier, decizie care a stârnit critici din partea opoziţiei. USR arăta că este regretabil că preşedintele Klaus Iohannis a ratat şansa de a limita dezastrul produs de PSD, că a ratat şansa de a-şi folosi atribuţiile constituţionale legitime de a desemna un premier decent, subliniind că ”o altă şansă pentru PSD înseamnă că România rămâne din păcate şi în perioada următoare pradă capriciilor medievale ale unui Liviu Dragnea care ne împinge cu fiecare zi mai departe de Europa”.

De asemenea, comunitatea Corupţia Ucide a reacţionat faţă de decizia preşedintelui, spunând că şeful statului a făcut "un gest inacceptabil de complicitate cu PSD". "Lupta noastră rămâne aceeaşi. Miza noastră rămâne aceeaşi. Ne vedem sâmbătă, la Piaţa Universităţii!", este mesajul transmis de Corupţia Ucide.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Klaus Iohannis a început să piardă fani pe pagina de Facebook după desemnarea Vioricăi Dăncilă

Miercuri seară, începând cu ora 17:30, după ce a desemnat-o pe Viorica Dăncilă în funcția de premier, președintele Klaus Iohannis a început să piardă fani pe Facebook.

Un pasager a murit într-un tramvai din Galați. Polițiștii fac cercetări pentru moarte suspectă

Un bărbat, de 50 ani, a murit, miercuri seara, într-un tramvai care se afla chiar într-o staţie din apropierea Spitalului de Urgenţă din Galaţi, lângă un cunoscut magazin dintr-un lanţ de fast-food.

CTP, despre desemnarea Vioricăi Dăncilă: Lenin a spus: ”Fiecare gospodină trebuie să știe să conducă statul”

Scriitorul și jurnalistul Cristian Tudor Popescu crede că președintele Iohannis a ales soluția pragmatică, ce-l va ajuta în viitor, desemnând-o pe Viorica Dăncilă în funcția de premier.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.