Proteste după OUG anunțată de Toader: ”Vor să ne aducă cu 30 de ani înapoi în comunism”

×
Publicitate

Peste 200 de oameni au ieşit luni seară în stradă în Cluj-Napoca.

Cu fluiere şi pancarte, protestatarii au plecat în marş prin oraş, nemulţumiţi de noua ordonanţă pe care Ministrul Justiției, Tudore Toader, a spus că o are pregătită pentru ţară. Timp de aproape o oră traficul autobuzelor a fost blocat şi manifestanţii au refuzat să elibereze drumul. Proteste au fost şi la Braşov şi Bucureşti.

Protestatarii s-au adunat luni seară în centrul Clujului şi au pornit apoi în marş pe străzile din oraş, nemulţumiţi de ordonanţă de urgenţă pe care Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat că o are pregătită pentru cei care au fost condamnaţi de complete nelegal consituite.

Protestar: "Am ajuns în ţara asta să fim preocupaţi toată ziua numai cum să eliberăm mai repede infractorii. Dă-le naibi de spitale, lasă infrastructura, ducă-se economia!"

Protestatar: "Pentru ordonanţa asta care vor să o dea acum, dar văd că e ca ordonanţa 13. Nu se opresc, nu au de gând încă. Eu nu mă opresc, deşi sunt pensionar, vreau să schimb ceva."

Cu pancarte, fluiere şi vuvuzele mulţimea şi-a strigat la unison nemulţumirile.

Protestatar: "Vor să ne aducă cu 30 de ani înapoi în comunism. O altă formă de comunism mai modern, mai sexy ca apariţie, probabil că toţi ştiţi de iliberalism, că este o democraţie lipsită de fond."

proteste, capitala, strada, ordonanta, tudorel toader,

Ajunşi în fata prefecturii din oraş manifestanţii s-au oprit în mijlocul străzii. În tot acest timp, mai multe autobuze au rămas blocate în mulţime. Mai mult, în momentul în care jandarmii i-au rugat să se retragă, protestatarii au refuzat vehement.

Protestatar: "După jandarmi noi încălcăm legea, nu cei care fură milioane. Uitaţi-vă la noi cum am venit şi uitaţi-vă la ei au venit cu pistoalele. Pentru ce? A fost vreun atac terorist în Cluj?"

Protestatar: "Am fost la Bucureşti pe 10 august şi am fost gazată. Noi încercăm să conştientizăm."

A fost protest şi la Braşov, unde un grup de protestatari a mărşăluit pe trecerile de pietoni din centrul oraşului, purtând în mâini pancarte uriaşe. Au traversat însă doar pe culoarea verde a semaforului, ca să nu creeze blocaje în trafic.

Protestatari: "Justiție, nu corupție! Justiţie!"

Manifestanţii s-au adunat şi în Bucureşti, unde au protestat paşnic timp de câteva ore.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A ajuns de nerecunoscut! John Cena, idolul copiilor din anii 2000, transformare radicală
FOTO A ajuns de nerecunoscut! John Cena, idolul copiilor din anii 2000, transformare radicală
Citește și...
Mii de pești morți pe lacul din Corbu. Căldura excesivă sau posibilă poluare accidentală, printre cauzele posibile

Dezastru ecologic pe lacul din comuna Corbu, județul Constanța. Mii de pești morți au apărut la suprafața apei, spre disperarea proprietarilor și a localnicilor. Autoritățile încearcă să afle cauza care a dus la producerea incidentului. 

Brânzeturi și mezeluri importate din Bulgaria sau Olanda, vândute în România ca produse tradiționale, la prețuri mai mari

Zeci de tone de brânzeturi și mezeluri, cu titlu de produse tradiționale românești, au fost oprite de la vânzare de către Protecția Consumatorilor.

Frații Andrew și Tristan Tate au ajuns din nou în fața procurorilor. Andrew, ironic: ”Mi-au spus că sunt foarte chipeș”

Milionarii britanici Andrew și Tristan Tate au ajuns din nou în fața procurorilor DIICOT. Anchetatorii îi acuză că ar fi încercat să influențeze victimele și martorii să-și schimbe declarațiile ori să nu mai colaboreze cu autoritățile.

Recomandări
În ciuda acuzațiilor aduse familiei Pașca din Bihor, alți pacienți au venit să stea în cămin, trimiși de angajați din spitale

Familia Pașca, pe care procurorii DIICOT o acuză de trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, s-a întors la Bihor.

Cum acționa rețeaua care ar fi fraudat examenul de Bacalaureat, din care ar fi făcut parte și profesori

Există suspiciuni de fraudă la examenul de Bacalaureat, în cinci județe. După zeci de percheziții, mai multe persoane au fost aduse la audieri, iar cinci dintre ele reținute.

Metodele simple prin care putem reduce facturile de energie electrică în casele cu mai multe aparate electronice

Casele moderne sunt mai confortabile ca niciodată, dar costurile pot fi însemnate. De la încărcătoarele uitate în priză, până la aparatele pe care le folosim fără să știm cât consumă, toate se adună într-o factură mai mare.