Primarul unei comune din Vaslui, atacat cu un topor de mai multi indivizi

×
Publicitate

Un primar din Vaslui este in stare critica dupa ce a fost atacat cu toporul de mai multi indivizi. Se intorcea spre casa, la volan, si la trecerea peste o cale ferata a incetinit, moment in care agresorii au intrat peste el in masina.

L-au abandonat, plin de rani grave la cap, maini, si picioare. L-au atins si in zona inimii.

Iorgu Sonea, primarul comunei Oltenesti, in varsta de 65 de ani, a fost gasit cu o hemoragie puternica langa masina de mai multi sateni care au sunat la 112.

Dupa ce a fost consultat la Spitalul din Vaslui, el a fost trimis de urgenta la Iasi, unde medicii de la neurochirurgie l-au bagat imediat in operatie. Doctorii spun ca starea sa este foarte grava.

Politistii au in acest moment in vizor patru suspecti, printre care si un tanar cu probleme psihice.

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Șeful Apărării, după ce ambasadorul rus a spus că prezentarea resturilor dronei e propagandă: ”Să ne lase”. Mesaj către Putin

”Să ne lase”, este reacția ministrului Apărării, Radu Miruță, după ce ambasadorul rus a spus că prezentarea fragmentelor autentificate științific a fi parte dintr-o dronă a Rusiei reprezintă o ”propagandă” din partea României. 

Comandamentul Energetic, convocat de urgență din cauza opririi Reactorului 1 de la Cernavodă. Precizări pentru populație

Comandamentul Energetic a fost convocat de urgenţă, luni seară, din cauza situaţiei care impune oprirea Reactorului 1 de la Cernavodă. 

Sindicatele din Educaţie: Solicităm, la fel ca şi Sanitas, renunţarea la această „mizerie” de proiect al legii salarizării

Federațiile sindicale din Educație își exprimă solidaritatea cu greva generală declanșată marți de sindicatele din Sănătate și cer Guvernului să renunțe la proiectul noii legi a salarizării, pe care îl consideră inacceptabil.

Recomandări
ANAF verifică veniturile obținute de români în străinătate. Cine riscă să plătească un impozit de 70%

Peste un miliard de euro din venituri obținute de români în străinătate au fost declarate la ANAF pentru anul 2025. Cei mai mulți bani au provenit din investiții, iar cei mai puțini din agricultură. 

Șantierele din București, cele mai liniștite locuri ale orașului. Pe unul mai „agitat”, doi dau la lopată, patru se uită

Lucrările sunt întârziate pe unele din cele 50 de șantiere deschise în București pentru schimbarea conductelor și a șinelor de tramvai. 

Fenomenul care face incendiile din Spania imposibil de controlat. Ce este „regula 30-30-30” de care se tem toți pompierii

Pompierii spanioli depun eforturi colosale pe mai multe fronturi pentru a opri cele mai distrugătoare incendii de vegetație din istoria recentă a țării. În ultima săptămână, flăcările au pârjolit peste 50.000 de hectare de teren.