Întâlnirea preşedintelui Iohannis cu premierul şi cu ministrul Muncii a început. Dăncilă: Discuţiile se vor axa pe salarizare

×
Codul embed a fost copiat

Întâlnirea preşedintelui Klaus Iohannis cu premierul Viorica Dăncilă şi cu ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a început, la această oră, la Palatul Victoria.

Şeful statului a cerut lămuriri legate de nemulţumirile apărute în urma aplicării legii salarizării.

Ne-am întâlnit să avem o discuţie pe tema salarizării. Lucrurile au evoluat după un prim trimestru de aplicare. Au apărut nemulţumiri sindicale vedem că există categorii de salariaţi nemulţumiţi şi vă rog să mă edificaţi”, a transmis Iohannis.

Viorica Dăncilă afirma că discuţiile cu şeful statului vor avea ca tema salarizarea şi bugetul. Ea a admis, marţi, răspunzând unei întrebări despre scăderea valorii contribuţiilor la pilonul II de pensii, că, odată cu trecerea contribuţiilor de la angajator la angajat, "se pare că nu au crescut salariile peste tot" şi a susţinut că vor fi găsite soluţii.

Întâlnirea de la Palatul Cotoceni a început la ora 12.00.

Citește și
klaus iohannis
Președintele Iohannis se întâlnește cu premierul Dăncilă și ministrul Vasilescu la Cotroceni

Premierul Viorica Dăncilă a declarat că salarizarea şi bugetul vor fi principalele subiecte care vor fi abordate la întâlnirea de marţi cu preşedintele Klaus Iohannis. 

"Da, astăzi merg la Cotroceni. Mi se pare un lucru firesc, aşa cum am spus la învestitură, vreau să am o foarte bună cooperare între instituţii. Această deplasare la Cotroceni se încadrează în ceea ce am spus atunci. Discuţiile se vor axa pe salarizare, pe buget. Deci, cam astea sunt subiectele la modul general. După ce o să vorbesc cu domnul preşedinte, o să vă dau mai multe detalii", a precizat Dăncilă.

Premierul a explicat că întâlnirea cu şeful statului a fost stabilită la ultima şedinţă a Consiliului Suprem de Apărare a Ţării.

"Am discutat acest lucru când am avut CSAT-ul (...) cu mai mult timp în urmă, parcă două săptămâni. Am vorbit atunci despre o întâlnire pentru a discuta aceste subiecte. Deci, nu este o invitaţie de care nu ştiam sau o surpriză, am discutat atunci, rămânea să stabilim doar data", a arătat Dăncilă.

Întrebată despre scăderea contribuţiilor la pilonul II de pensii, premierul a spus: "După cum ştiţi, scăderea contribuţiilor la pilonul II, de la 5,1 la 3,75 s-a făcut odată cu trecerea contribuţiilor de la angajator la angajat".

"Se pare că nu au crescut salariile peste tot şi a avut ca rezultat acest lucru. Astăzi, împreună cu ministrul Muncii vom analiza situaţia şi vă vom da un răspuns concret", a mai declarat Dăncilă.

Ea a punctat că întâlnirea de la Cotroceni are ca scop găsirea unor soluţii.

"Nu este doar să constatăm un lucru, ci să vedem cauzele şi, bineînţeles, să le dublăm cu soluţii pentru fiecare cauză în parte", a susţinut Dăncilă.

Prim-ministrul a participat marţi la ceremonia de decorare a Drapelului de Luptă al Inspectoratului General al Jandarmeriei Române.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Dosarul Revoluţiei. Petre Roman:
Dosarul Revoluţiei. Petre Roman: "Eu nu pot fi făcut responsabil pentru acţiunile din acele zile"

Se face încă un pas în dosarul Revoluţiei. Procurorul General al României îi cere preşedintelui Klaus Iohannis să încuviinţeze urmărirea penală împotriva lui Ion Iliescu, Petre Roman şi Gelu-Voican Voiculescu, pentru infracţiuni contra umanităţii.

Președintele Iohannis se întâlnește cu premierul Dăncilă și ministrul Vasilescu la Cotroceni
Președintele Iohannis se întâlnește cu premierul Dăncilă și ministrul Vasilescu la Cotroceni

Preşedintele Klaus Iohannis se întâlneşte marţi cu premierul Viorica Dăncilă şi cu ministrul Muncii, Olguţa Vasilescu.

Lazăr cere preşedintelui urmărirea penală faţă de Ion Iliescu, Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu
Lazăr cere preşedintelui urmărirea penală faţă de Ion Iliescu, Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu

Augustin Lazăr a transmis preşedintelui Klaus Iohannis cererea de efectuare a urmăririi penale, în dosarul Revoluţiei, în legătură cu săvârşirea infracţiunii contra umanităţii, faţă de Ion Iliescu, Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.