Poșta Română scoate la închiriere sute de spații poziționate în zone centrale. Numai în București sunt peste 25 de imobile

×
Codul embed a fost copiat

Peste tot în România, Poșta scoate la închiriere sute de spații poziționate în zone centrale. Responsabilii companiei au lansat și un site de specialitate cu întreaga ofertă unde o să găsiţi de la apartamente, la terenuri, și spații comerciale.

Prețurile variază în funcţie de localitate, iar dacă există mai mulţi clienți reprezentanţii Poștei îl vor alege pe cel care dă mai mult.

Funcțional de miercuri, site –ul imobiliare.posta-romana.ro vine cu peste 500 de oferte de închiriere în întreaga tară. Imobilele aparțin Poștei Române, iar cele mai multe sunt sedii unde au funcționat ani la rând oficii. Numai în București sunt peste 25 de imobile, multe aflate în zone centrale, la parterul blocurilor și în vecinătatea unor spații comerciale.

Spațiul de pe Bulevardul Libertății are o suprafaţă de 80 de metri pătraţi, iar chiria începe de la 2 mii de euro fără tva. Ne aflăm într-o zonă centrală a Capitalei, la câţiva paşi de Palatul Parlamentulu și la aproximativ 5 min de mers cu mașina până la Piața Unirii.

Imobilul a rămas gol după ce conducerea a decis să restrângă activitatea și a mutat oficialul postal într-un alt birou aflat în vecinătate.

Citește și
politia rutiera
Șoferii care nu își plătesc amenzile de circulație în termen de 90 de zile ar putea rămâne fără permis

Un alt spaţiu îşi aşteaptă chiriaşii la câțiva kilometri distanță, în cartierul Crângași, la parterul unui bloc de 10 etaje.

Claudiu Ilie, Poşta Română:
Suntem în proximitatea pieței Crangași , sector 6 , unde avem un spaţiu comercial pentru închiriere de 87 de metri pătraţi utili – gresia, faianţa, parchetul sunt refăcute, mai necesită în funcție de domeniu de activitatea să mai facă amenajări doar imagistice – să mai văruiască, acum fiercare își amenajează”.

Pe lângă spațiile de lucru oficialii oferă spre închiere și apartamente, folosite în trecut pentru cazarea angajaților. Cum este acest apartament din Braşov, situat la parterul unui bloc de 10 etaje aflat în apropierea Centrului Civic al orașului.

Până acum a fost folosit de angajaţii Poștei veniţi la munte în vacanță sau în interes de serviciu. 500 de spaţii ale Postei au fost deja închiriate, însă alte 500 sunt încă disponibile Și totul după ce Poșta Română a început un proces de restructurare a companiei. Multe spații aveau cheltuieli mari de întreținere și nu se susțineau financiar.

Tarifele pentru închierea spațiilor încep de la 7-8 euro, dar pot ajunge până la 40 de euro pe metru pătrat.

Valentin Ştefan, Directorul Poștei:
”Ne-am lovit de acst stereotip că poşta inchiriează la prețuri mici, încercăm să schimbăm această percepție, suntem o companie comercială urmărim profitul”.

Probleme ridică însă sediile din localitățile mai puțin populate, şi unde imobilele sunt degradate. În 2021 -2022, veniturile companiei din închirieri erau de 700.000 de lei lunar. În prezent, au trecut de 1,1 milioane de lei lunar.

Articol recomandat de sport.ro
Ce avere avea austriacul Felix Baumgartner, decedat în timpul unui zbor cu motoparapanta
Ce avere avea austriacul Felix Baumgartner, decedat în timpul unui zbor cu motoparapanta
Citește și...
Șoferii care nu își plătesc amenzile de circulație în termen de 90 de zile ar putea rămâne fără permis
Șoferii care nu își plătesc amenzile de circulație în termen de 90 de zile ar putea rămâne fără permis

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a propus o măsură prin care șoferii care nu își plătesc amenzile de circulație în termen de 90 de zile să rămână fără permis de conducere.

Ministrul Mediului: Întrebarea nu e dacă se va prăbuşi tavanul Salinei Praid, ci când şi cât de rapid
Ministrul Mediului: Întrebarea nu e dacă se va prăbuşi tavanul Salinei Praid, ci când şi cât de rapid

Ministrul Mediului Diana Buzoianu susţine că Salina Praid nu mai poate fi salvată. ”Nu este o întrebare dacă se va prăbuşi tavanul, ci când şi cât de rapid”, a spus Diana Buzoianu, care a explicat că o parte a plafonului s-a surpat.

Mărturia lui Nicholas, adolescentul rănit grav la Beach Please: „Tot urla: Sari! M-a apucat de hanorac și mi-a dat un avânt”
Mărturia lui Nicholas, adolescentul rănit grav la Beach Please: „Tot urla: Sari! M-a apucat de hanorac și mi-a dat un avânt”

Tânărul de 15 ani care s-a accident grav după ce a sărit de pe scena festivalului Beach Please, la îndemnul unui artist, a povestit clipele de groază și are un mesaj pentru tineri.

Recomandări
Viața mai bună a zeci de mii de români se întoarce împotriva lor. De ce renunță fermierii germani la culturile de sparanghel
Viața mai bună a zeci de mii de români se întoarce împotriva lor. De ce renunță fermierii germani la culturile de sparanghel

Fermierii germani renunță la culturile de sparanghel și căpșuni din cauza salariilor prea mari pe care le trebuie să le plătească, în condițiile în care cea mai mare parte a muncitorilor sezonieri din acest domeniu sunt români.

 

Fritz dezvăluie concluzii
Fritz dezvăluie concluzii "din culise", după "vizita wow" a preşedintelui Nicuşor Dan în Germania

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a publicat sâmbătă "concluzii din culise după vizita wow a preşedintelui Nicuşor Dan" în Germania, spunând că şeful statului este "extrem de bine pregătit şi cu o modestie fermecătoare".

Ce spune Kremlinul despre o întâlnire între Putin, Trump și Xi Jinping, la Beijing. ”Prietenie fără limite”
Ce spune Kremlinul despre o întâlnire între Putin, Trump și Xi Jinping, la Beijing. ”Prietenie fără limite”

Kremlinul refuză să confirme o informaţie publicată în The Times despre o posibilă întâlnire între liderii Rusiei, SUA şi Chinei la Beijing pentru a marca împreună, în septembrie, 80 de ani de la încheierea celui de-al Doilea Război Mondial,