Pericolul de care nu își dau seama oamenii când intră în mare pe steag roșu. „Ușor-ușor îi trag în larg”

×
Codul embed a fost copiat

A fost ridicat steagul roșu pe toate plajele de pe litoralul românesc, iar asta înseamnă că scăldatul a fost strict interzis!

Vântul puternic a ridicat valuri mari, iar în adâncuri s-au format curenți mortali. Foarte aproape de mal sunt deja gropi de un metru și jumătate adâncime.

În doar 24 de ore, 6 oameni au murit pentru că nu au mai avut puterea să iasă din apele învolburate.

Echipajele de salvare chiar s-au bătut cu turiștii agresivi, la Eforie Nord.

Pe plaja din Eforie Nord, turiștii nemulțumiți că salvamarii îi opreau să intre în mare, pentru că era pericol de înec, s-au luat la bătaie cu aceștia.

Citește și
angajati
Angajatorii din România recrutează acum mii de candidați fără studii superioare. Cele mai căutate posturi

Confruntarea a fost pornită de un bărbat care inițial ar fi aruncat cu o piatră într-un salvamar, pe skijet. Apoi, în conflict au intrat și alții iar în ajutorul salvamarului atacat primul au venit alți colegi.

Între timp, medicii au anunțat că adolescenta de 16 ani care, ieri, a riscat și a intrat cu colacul în marea agitată, este bine, în spital. Mâine ar urma să fie externată. Pentru salvarea ei trei bărbați și-au dat viața iar un al patrulea care a participat și el la operațiune - s-a stins în spitalul din Constanța. Avea 38 de ani.

Bărbat: „Mi se pare o tragedie destul de mare. Nu mă așteptam să văd așa ceva și, ce să vă spun, la toată lumea vă recomand să nu intrați.”
Și totuși, dincolo de aceste drame și de pericolul evident, sunt unii care nu țin cont de recomandări, chiar dacă și astăzi pe tot litoralul a fost arborat steagul roșu care interzice scăldatul.

Reporter: „De ce ai intrat?”
Tânăr: „E până la genunchi nu se întâmpla nimic.”

Reporter: „Este steagul roșu, știi ce înseamnă asta?”
Fată: „Că nu ar trebui să avem voie în apă. Până la genunchi, nu strică.”

În tot acest timp, pe plaja din Costinești valurile au adus la mal trupul unui turist pe care cei de la Agenția de Salvare a Vieții Omenești pe mare îl căutaseră toată noaptea.

Iar în zona plajei de la Corbu, doi tineri care se aventuraseră cu placă de surf în larg abia au reușit să scape teferi din marea furioasă.

Jandarmeria a trimis pe plajă mai mulți agenți, cu carnetul de amenzi în mână, ca să îi convingă pe turiști să rămână pe șezlong. Iar salvamarii le-au explicat că nu vor intra după ei în mare ca să îi salveze pentru că riscă să piară împreună.

Georgian Boariu, salvamar: „Mie îmi este foarte greu pe vremea asta să fac o salvare. Vizibilitatea crește la 0. Dacă îl văd circa 20 de secunde este mult. Eu îl pierd din vederea mea. Marea este agitată și îngreunează foarte mult vederea.”

Valurile au fost foarte mari iar curenții au continuat să sape gropi adânci pe fundul apei.

Valentin Ivan, salvamar: „Unde ne aflăm sunt curenți circulari, ei vin la mal și se întorc în larg rapid, sunt curenți circulari. Este efectul de hulă, valul în momentul când se întoarce îi trage, oamenii intră în apă, nu își dau seama, se joacă în valuri, iar ușor-ușor îi trag în larg și atunci când nu mai simt pământul sub picioare, intră în panică chiar dacă știu să înoate și este de ajuns să ia 2-3 guri de apă, obosește și se îneacă.”

Emanuela Constantin, salvamar: „Am avut coleg care a intrat să vadă care este situația și s-a chinuit jumătate de oră, o oră să iasă înapoi la mal.”

Salvamarii anunță că steagul roșu va fi menținut și joi. Abia joi se va liniști marea.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO FCSB încearcă azi minunea pe stadionul construit de Viktor Orban în satul în care a copilărit!
GALERIE FOTO FCSB încearcă azi minunea pe stadionul construit de Viktor Orban în satul în care a copilărit!
Citește și...
Angajatorii din România recrutează acum mii de candidați fără studii superioare. Cele mai căutate posturi
Angajatorii din România recrutează acum mii de candidați fără studii superioare. Cele mai căutate posturi

Datele unui sondaj realizat de o platformă de recrutare arată că șoferii, lucrătorii în depozit, casierii, mecanicii și personalul de curățenie se numără printre cei mai căutați candidați fără studii superioare în prezent.

AUR acuză: Guvernul Bolojan ar fi prelungit „ilegal și în secret” licența OMV din Marea Neagră, după vizita la Viena
AUR acuză: Guvernul Bolojan ar fi prelungit „ilegal și în secret” licența OMV din Marea Neagră, după vizita la Viena

Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, acuză Guvernul Bolojan că a prelungit fără explicaţii şi în secret concesiunea de explorare pentru perimetrul XIX Neptun, la presiunea grupului austriac OMV, încălcând legislaţia românească.

Avarie la o rețea de gaze din Sectorul 1. Distrigaz Sud a oprit temporar furnizarea pentru aproape 500 de clienți
Avarie la o rețea de gaze din Sectorul 1. Distrigaz Sud a oprit temporar furnizarea pentru aproape 500 de clienți

Distrigaz Sud a oprit temporar gazele marți noapte în Sector 1, afectând aproape 500 de consumatori; furnizarea va fi reluată miercuri seară.

Recomandări
Cresc taxele și impozitele locale. CCR a respins sesizarea AUR la legea asumată de Guvernul Bolojan
Cresc taxele și impozitele locale. CCR a respins sesizarea AUR la legea asumată de Guvernul Bolojan

Curtea Constituțională a respins, miercuri, sesizarea AUR formulată la CCR împotriva legii care majorează taxele locale de la 1 ianuarie 2026.  

UE trage un semnal de alarmă: Rusia nu dorește pacea în Ucraina, dimpotrivă, intensifică atacurile asupra civililor
UE trage un semnal de alarmă: Rusia nu dorește pacea în Ucraina, dimpotrivă, intensifică atacurile asupra civililor

Rusia nu arată semne de pace în Ucraina și își intensifică atacurile asupra civililor, ucigând cu 24% mai mulți oameni decât anul trecut, a declarat marţi seara ambasadorul Uniunii Europene la ONU, Stavros Lambrinidis.

Anamaria Gavrilă l-a dat afară din POT pe Răzvan Mirel Chiriță, la o lună după ce îl numise lider de grup parlamentar
Anamaria Gavrilă l-a dat afară din POT pe Răzvan Mirel Chiriță, la o lună după ce îl numise lider de grup parlamentar

Președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), Anamaria Gavrilă, l-a dat afară din partid pe Răzvan Mirel Chiriță, la doar o lună după ce îl numise lider al grupului parlamentar POT din Camera Deputaților.