O nouă magistrală de metrou în București. Va avea 13 km lungime și va conecta Piața Unirii cu Bragadiru

62555296

A fost dat startul pentru o nouă magistrală de metrou, M7, după ce parteneriatul dintre Primăria Sectorului 5, Primăria Sectorului 2, Ministerul Transporturilor, Metrorex și Consiliul Județean Ilfova fost avziat.

 

Anul trecut autoritățile au lansat procedurile pentru realizarea unei noi magistrale, M7 Voluntari-Bragadiru. Va avea o lungime de 13 km și va cuprinde 15 stații, între Piața Unirii și Bragadiru.

Stațiile de pe noua magistrală vor fi: Piața Unirii 3, Regina Maria, George Coșbuc, Tudor Vladimirescu, Mihail Sebastian, Piața Rahova, Mărgeanului, Antiaeriană, Autogara Rahova, Albeni, Șoseaua Alexandriei, Independenței 1877, Linia de centură Bragadiru, Dumbravei și Bragadiru, potrivit Profit.ro.

„Primăria Sectorului 5, în calitate de lider, va face toate demersurile necesare pentru depunerea cererii de finanțare în cadrul Programului Transport 2021-2027, pentru realizarea studiului de fezabilitate aferent Magistralei M7 de metrou – tronsonul Bragadiru - Voluntari. Noua linie de metrou, prevăzută în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă București–Ilfov și în strategia de dezvoltare a transportului subteran 2016–2030, va asigura conexiunea între sud-vestul și nord-estul Capitalei, traversând zone dens populate precum Rahova, Piața Unirii, Calea Moșilor, Colentina și Voluntari”, a transmis instituția.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Scene halucinante la Arad. Un autocar plin de sportivi s-a prezentat la Urgențe

Un autocar plin de sportivi s-a prezentat sâmbătă la Urgența spitalului județean din Arad, toate persoanele acuzând o toxiinfecție alimentară după ce au mâncat la un restaurant. 

Motorina standard a scăzut cu mult sub 9 lei în a treia zi consecutivă de ieftiniri la carburanți. Noile prețuri la pompă

Deschiderea Strâmtorii Ormuz pentru câteva ore a avut efecte și în România. La unele stații de carburant, prețul motorinei a scăzut sub 9 lei. 

Un bărbat din Sebeș a murit după ce s-a tăiat singur cu drujba

Un bărbat în vârstă de 48 de ani, din municipiul Sebeş, a decedat, sâmbătă, după ce, în timp ce se afla într-o anexă a locuinţei, s-ar fi tăiat cu o drujbă, a anunţat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba.

Recomandări
PSD și PNL își aruncă ”șobolanii” de la unul la altul. Schimb de replici de la distanță între Grindeanu și Bolojan

Se agită tot mai tare apele în coaliția de guvernare. Schimbul de replici de la distanță dintre Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan continuă. Cu două zile înainte să îi retragă sprijinul premierului, șeful PSD este în vizită la Timișoara. 

Motorina standard a scăzut cu mult sub 9 lei în a treia zi consecutivă de ieftiniri la carburanți. Noile prețuri la pompă

Deschiderea Strâmtorii Ormuz pentru câteva ore a avut efecte și în România. La unele stații de carburant, prețul motorinei a scăzut sub 9 lei. 

Primele imagini cu blocada navelor din Strâmtoarea Ormuz. Apoximativ 800 de vase sunt prinse pe ruta maritimă

În timp ce toată lumea urmărește conflictul din Orientul Mijlociu, președintele american susține că a avut discuții bune cu iranienii, care nu îl pot șantaja.