O fetiţă de 4 ani din Botoşani a ajuns la spital după ce a înghiţit o monedă

62380997

O fetiţă în vârstă de 4 ani din localitatea Corni a ajuns la spital după ce a înghiţit accidental o monedă. Cea care a cerut ajutorul medicilor a fost mama minorei, a informat ISU Botoşani.

La caz s-a deplasat echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD, care a preluat fetiţa din autoturismul părinţilor, la intrarea în municipiul Botoşani.

Micuţa a fost transportată la Secţia de Pediatrie a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati" Botoşani, fiind conştientă şi stabilă hemodinamic.

ISU Botoşani derulează de aproape patru ani o campanie de informare, conştientizare şi responsabilizare a adulţilor "Un cămin sigur pentru copilul tău".

Unic la nivel naţional, proiectul îşi propune prevenirea accidentelor casnice în care sunt implicaţi copiii sub cinci ani.

Dezvoltarea conceptului de "cămin sigur pentru copilul tău" a fost impusă de faptul că, în ultimii ani, tot mai mulţi copii botoşăneni au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu substanţe toxice, s-au opărit, au înghiţit corpi străini ori au suferit diferite traumatisme.

„Copiii sunt foarte curioşi şi imprevizibili şi, încă de mici, vor să experimenteze lucruri noi. De aceea este foarte important ca aceştia să fie supravegheaţi în permanenţă, mai ales în primii ani de viaţă, când au tendinţa de a duce la gură sau la nas toate obiectele pe care le găsesc şi au probleme cu respiraţia. Baterii de ceas, nasturi, monede, zaruri, bijuterii, accesorii pentru păr, arcuri de pix şi exemplele pot continua - toate sunt obiecte complet inofensive, însă în mâinile copiilor pot deveni periculoase. Ţineţi departe de copiii mici produse precum boabele de fasole, porumb, mazăre, orice fel de seminţe, mărgele, polistiren, fragmente de jucării! Învăţaţi-i să mănânce încet pentru a nu se îneca! Atenţie la obiectele cu care se joacă copilul dumneavoastră şi ce jucării primeşte!”, sunt doar câteva dintre sfaturile ISU oferite părinţilor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
Bolojan, despre rolul de mediator al președintelui Nicușor Dan în contextul crizei politice

Premierul Ilie Bolojan a afirmat, miercuri seară, referindu-se la poziţia de mediator pe care şi-a asumat-o preşedintele Nicuşor Dan în contextul crizei politice, că atunci când discuţi cu oameni care au „alte interese", este foarte greu să ai rezultate.

Guvernul a acordat un milion de lei din bani publici pentru locuitorii din Soveja cărora le-au ars casele

Guvernul a aprobat, în şedinţa de miercuri, acordarea de ajutoare de urgenţă în limită de 1 milion de lei pentru familiile şi persoanele singure din localitatea Rucăreni, comuna Soveja, judeţul Vrancea, afectate de incendiul produs în data de 26 aprilie.

Ce va face Ilie Bolojan dacă Guvernul său va cădea la moțiunea de cenzură. „Asta trebuie să fie opţiunea principală”

Premierul Ilie Bolojan susține că, dacă moțiunea trece, atunci opțiunea principală a PNL este să rămână la guvernare, dar nu în coaliție cu PSD.

Recomandări
Negocieri înaintea moțiunii. Strategia lui Ilie Bolojan ca să atragă parlamentari de partea sa

Ilie Bolojan a recunoscut că au loc negocieri în Parlament înainte de moțiunea de cenzură și a explicat că va discuta cu orice parlamentar cu „o atitudine responsabilă”.

UE se adaptează la criza energetică: a redus limitările la ajutoare de stat. Marii beneficiari: agricultura și industria

CE relaxează temporar regulile privind ajutoarele de stat. Asta înseamnă că guvernele vor putea da mai ușor bani firmelor lovite de scumpirea combustibilului, a îngrășămintelor și a energiei electrice, ca urmare a crizei din Orientul Mijlociu.

Demisii în bloc în administrație. Oamenii puși de PSD au plecat cu gândul că se vor întoarce „peste două săptămâni”

În timp ce Sorin Grindeanu este într-o vizită oficială la Paris, 91 de oameni numiți de PSD au plecat din aparatul administrativ.