Masurile luate de politie, dupa ce un taur de peste 300 de kilograme a scapat pe strazile din Braila

×
Publicitate

Autoritatile au dat joi primele amenzi dupa incidentul de mercuri din Braila, unde un taur de peste 300 de kilograme a scapat din port, a fugit pe strazile orasului si a atacat trecatorii.

Politistii au deschis un dosar penal de vatamare corporala din culpa, iar proprietarul fermei trebuie sa plateasca 3500 de lei, pentru ca animalul lui a pus in pericol vietile mai multor persoane. Taurul furios care gonea derutat printre masini si printre blocuri putea face moarte de om pentru ca era terifiat de claxoane si de strigatele celor porniti pe urmele lui. 

Scenele dramatice in care taurul alerga speriat pe strazile din Braila au fost surprinse de cateva camere de supraveghere. Cel mai dur moment a fost acela in care animalul furios l-a atacat pe un politist local, intr-o intersectie. In imagini se vede cum taurul se indreapta spre agentul care dirija circulatia, si il izbeste in piept. Barbatul cade la si din fericire animalul nu il loveste mai departe.

"Eram in timpul serviciului. L-am vazut asa, nu am realizat ca vine spre mine, am ramas si eu surprins, va dati seama, un taur in oras nu vezi in fiecare zi. Am dat sa ma dau inapoi, dar a venit cu viteza, m-a si loviy, am pus mainile la coaste si la fata sa nu... dar m-a lovit si m-a dat cu capul de asfalt. Asta a fost norocul meu, dar daca dadea cu coarnele, va dati seama ca acum nu mai vorbeati cu mine la telefon.", a povestit Marian Berza, politistul local ranit.

Animalul l-a abandonat pe politistul prabusit pe caldaram, dar nu dupa multa vreme a atacat un barbat care se plimba linistit cu baietelul lui.

Pana la urma, taurul a fost blocat intre blocuri si tranchilizat. Astazi, cei de la ferma au dat primele explicatii: animalul urma sa plece cu un vapor in Libia, cu un transport de vite. Toate au fost cumparate in vara din Tulcea, si au stat pana acum la ferma din Braila.

 

"Nu mai este agitat, probabil ca ieri a fost asa din cauza claxoanelor de la masini, s-a iritat si a prezentat acele semne nervoase. El a fost crescut in liniste, il supraveghem.", a declarat doctorul Mita Cargata, directorul executiv adjunct DSV Braila.

Politia locala l-a amendat pe patronul fermei cu 500 de lei, pentru tulburarea ordinii si linistii publice.

"Politistii au intocmit dosar penal pt vatamare corporala din culpa.", a declarat inspector principal Jener Sogor, purtatorul de cuvant IPJ Braila.

In plus, directia sanitar-veterinara a facut verificari la ferma din Braila si vor da o amenda de 3000 de lei pentru ca angajatii au scapat taurul in port.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Raport: Rosia Montana are cel mai important complex de mine aurifere din perioada romana din lume

La Rosia Montana se afla cel mai important complex de mine aurifere subterane din perioada romana, zona find eligibila pentru includerea in Patrimoniul Mondial UNESCO, releva raportul intocmit de profesori arheologi de la universitatile Oxford si Leiceste

Carolina, eleva de 18 ani care a salvat vietile a trei oameni, a fost condusa pe ultimul drum

Este cea mai neagra zi pentru parintii elevei din Arges care a suferit un atac cerebral la scoala si a intrat apoi in coma profunda.

Poarta Sarutului s-a ingalbenit dupa ce a fost spalata, spune proiectantul lucrarilor de restaurare

Dorin Danila, proiectantul lucrarilor de restaurare a Portii Sarutului, acuza Institutul National al Patrimoniului ca opera din piatra a lui Constantin Brancusi, expusa in parcul central din Targu-Jiu, s-a ingalbenit dupa ce a fost spalata cu jet cu apa.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.