Mall-ul din Botoșani, pustiu după introducerea certificatului verde. FOTO

62221651
Botosaneanul

Cel mai mare centru comercial din Botoșani este pustiu după ce autoritățile au impus la începutul săptămânii ca accesul să fie permis în mall-uri doar persoanelor care au certificat verde, relatează Botoșăneanul.

Joi, aproape de ora prânzului, era pustiu atât la zona de food court, cât și la magazinele cu produse nealimentare.

„Important pentru noi este sănătatea vizitatorilor noștri și implicit a locuitorilor orașului și județului Botoșani. Știu că este foarte dificil pentru toată lumea, cu siguranță vom trece peste aceste momente. Și vom aștepta în continuare vizitatorii noștri să vină la Uvertura Mall. Sperăm ca restricțiile acestea să fie pe o perioadă foarte scurtă, să nu depășească o lună de zile. Chiar dacă a apărut această problemă, am constatat că 8 din 10 vizitatori ne prezintă acel certificat verde. Oamenii încep să conștientizeze și implicit merg să se vaccineze”, au transmis reprezentanții mall-ului.

Județul Botoșani este printre ultimele din țară la capitolul vaccinare. Până acum s-au imunizat peste 85.000 de persoane dintr-o populație de 458.845 de locuitori, potrivit sursei citate.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Apele Române: Dunărea ar putea ajunge, la intrarea în ţară, la un debit mai mic decât minimul din august 2003

Specialiștii de la Administrația Națională „Apele Române” afirmă că Dunărea ar putea ajunge, pe 6 august, la intrarea în țară, la un debit mai mic decât minimul înregistrat în august 2003, de 1.600 de metri cubi pe secundă.

Cinci locomotive electrice noi au ajuns în România. Pot atinge 200 km/oră, însă doar pe foarte puține tronsoane

Parcul feroviar al României se înnoiește treptat. Cinci locomotive electrice au ajuns în țară și urmează să intre în circulație în următoarele săptămâni. 

Circulația vehiculelor de peste 7,5 tone va fi interzisă duminică în trei județe din cauza codului roșu de caniculă

Circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone va fi interzisă duminică, între orele 12:00 și 20:00, în județele Arad, Bihor și Satu Mare, din cauza codului roșu de caniculă, potrivit Agerpres.

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.