Iulia ar fi plănuit sinuciderea ei și moartea copiilor. Ce a făcut cu câteva zile înainte de tragedie

×
Publicitate

Procurorii au schimbat acuzațiile în dosarul femeii din Timișoara, găsită moartă în fața unui bloc cu zece etaje, alături de copiii ei.

În cazul celor mici, cercetările se fac acum pentru omor. Întors din Austria, fostul sot al femeii a mers să recunoască cele trei trupuri, așa cum cere procedura.

În anchetă a apărut și informația că femeia și-ar fi premediat sfârșitul. Procurorii încearcă să afle și de ce Iulia și fostul sot, cu care urma să se recăsătorească, nu au mai ajuns săptămâna trecută la starea civilă - când aveau programată cununia.

Mama Timisoara

Trei buchete de trandafiri roşii au fost așezate lângă blocul unde Iulia și copilașii ai ei au fost găsiți morți.

Citește și
Două femei au murit şi un bărbat a fost rănit după ce un TIR și o mașină s-au ciocnit, în Brăila
Două femei au murit şi un bărbat a fost rănit după ce un TIR și o mașină s-au ciocnit, în Brăila

În cazul celor mici, procurorii au anunțat că fac cercetări pentru omor.

Este posibil ca mama să fi plănuit moartea lor odată cu sinuciderea. Acum câteva zile a fost văzută în timp ce inspecta blocul cu zece etaje de unde s-a prăbușit împreună cu fetiţa și băiețelul ei.

„A mai fost aici și a urcat în bloc”, a povestit o femeie.

În acest fel Iulia ar fi aflat și cum poate ocoli ușa de acces pe acoperiș care era încuiată. Ea a ajuns pe acoperiș printr-o fereastră.

Un alt amănunt care îi face pe anchetatori să creadă că Iulia a acționat după un plan este legat de telefonul ei.

Ea și-a deconectat dispozitivul de la rețea înainte să urce în bloc și l-a lăsat în mașină - alături de portofel ei și câteva haine ale copiilor. Telefonul este protejat cu o parolă și polițiștii încearcă să îl decripteze.

Între timp, la Institutul de Medicină Legală din Timișoara legiștii au făcut autopsia cadravrelor. Vor face și analize toxicologice.

Prietenă cu bărbatul cu care Iulia urma să se recăsătorească, interpreta de muzică de petrecere Alina Radi spune că cei doi au avut o relație tumultoasă - „S-au certat, s-au împăcat, iar s-au certat, iar s-au împăcat.”

Mama Timisoara

Iulia îl știa pe Alex de când avea 15 ani. În 2014 s-au căsătorit, dar 6 ani mai târziu au divorțat.

Au fost bănuieli de infidelitate și ar fi apărut ideea că băiatul femeii - de nici un an la acea vreme - ar avea alt tată, susțin unii apropiaţi. Apoi, Iulia a început o relație cu un alt bărbat, într-un anturaj considerat dubios de cunoscuți.

Când povestea s-a încheiat, fostul iubit ar fi început să o amenințe iar ea folosea mașini împrumutate, probabil ca să nu fie găsită de el în oraș.

La blocul unde a murit alături de copii, a mers cu autoturismul iubitei fratelui său. De o lună se mutase în apartamentul părinților.

Între timp, Alex, bărbatul cu care urma să se recăsătorească a ajuns în țară din Austria. Și-a înlocuit poza de la profilul de pe Facebook cu un fundal negru și peste o sută de cunoscuți i-au transmis condoleanțe.

„El e în stare de șoc. Am stat patru ore lângă el ieri când au ajuns din Austria, nu a scos un cuvânt. Nu își explică nimeni gestul ăsta din moment ce ei trebuiau să se recăsătorească”, a spus cântăreața Alina Radi.

Totuși - la cununia civilă, programată joia trecută, nu au ajuns în fața ofițerului stării civile. Aveau termen însă o lună - până pe 19 mai - ca să ajungă să semneze din nou certificatul de căsătorie.

Articol recomandat de sport.ro
Cum au reacționat ungurii când au văzut lista lui Mircea Lucescu
Cum au reacționat ungurii când au văzut lista lui Mircea Lucescu
Citește și...
Două femei au murit şi un bărbat a fost rănit după ce un TIR și o mașină s-au ciocnit, în Brăila
Două femei au murit şi un bărbat a fost rănit după ce un TIR și o mașină s-au ciocnit, în Brăila

Două femei au murit şi un bărbat a fost rănit, vineri, într-un accident rutier produs în zona localităţii Lanurile, judeţul Brăila, după ce un TIR şi un autoturism s-au ciocnit.

MAE: Fiica lui Victor Ponta nu apare în sistemul e-Consulat și nu a cerut asistență. „Nu putea fi pe nicio listă”
MAE: Fiica lui Victor Ponta nu apare în sistemul e-Consulat și nu a cerut asistență. „Nu putea fi pe nicio listă”

Purtătorul de cuvânt al MAE, Andrei Ţărnea, spune că fiica Dacianei Sârbu şi a lui Victor Ponta nu apare în evidenţele consulare şi în sistemul gestionat de MAE, pentru gestionarea situaţiilor de criză.

Fiul lui Nicolae Guță, prins drogat în trafic. Nu are permis de trei ani, din același motiv
Fiul lui Nicolae Guță, prins drogat în trafic. Nu are permis de trei ani, din același motiv

Fiul cântărețului de manele Nicolae Guță a fost reţinut după ce a fost prins în trafic drogat şi fără permis. Potrivit poliţiştilor, tănărul de 34 de ani are permisul suspendat de trei ani, însă asta nu l-a împiedicat să se urce la volan.

Recomandări
Ordonanța pentru reforma administrației, atacată la Curtea Constituțională de Avocatul Poporului
Ordonanța pentru reforma administrației, atacată la Curtea Constituțională de Avocatul Poporului

Avocatul Poporului a trimis Curţii Constituţionale a României o sesizare în legătură cu Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului care vizează reforma administraţiei publice centrale şi locale.  

Premierul Bolojan a cerut sprijinul Emiratelor Arabe Unite pentru facilitarea zborurilor românilor care vor să revină în țară
Premierul Bolojan a cerut sprijinul Emiratelor Arabe Unite pentru facilitarea zborurilor românilor care vor să revină în țară

Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, a avut vineri o convorbire telefonică cu Alteţa Sa Şeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan, Preşedintele Emiratelor Arabe Unite.

Război în Iran, ziua a șaptea. Armata israeliană susţine că 50 de avioane au bombardat buncărul subteran al lui Khamenei
Război în Iran, ziua a șaptea. Armata israeliană susţine că 50 de avioane au bombardat buncărul subteran al lui Khamenei

Conflictul din Orientul Mijlociu a ajuns în cea de-a șapte zi și continuă să se intensifice. Într-o nouă fază a operațiunilor, avioanele de luptă israeliene au lansat noi atacuri asupra Iranului. Și bastionul Hezbollah din Beirut a fost lovit puternic.