În trei județe nu mai este apă pentru irigații. Nivelul Dunării a scăzut și cu 13 metri

×
Publicitate

Un anunț îngrijorător a fost făcut de ministerul Agriculturii: în trei județe nu mai este apă pentru irigații, pentru că nivelul Dunării a scăzut foarte mult.

În Olt, Dolj și Teleorman, pe albia fluviului au apărut insule de nisip și stațiile de pompare nu mai au de unde să tragă apă. Peste o sută de mii de hectare sunt afectate. Iar situația aduce din nou în atenție sistemele de irigații învechite.

Văzută de sus, Dunărea este tot mai scăzută. În dreptul localităţii Pietroșani din Teleorman, insulele din mijlocul fluviului se lasă descoperite tot mai mult.

Ştefan Muscă, fermier: „Apa trebuia să mai aibă încă 12-13 m înălţime, să vină până aici la dig la copaci, noi acum trebuia să fim în apă... Culturile sunt la 200 de metri distanţă de loc şi nu le pot uda.”

Mai mergem câţiva kilometri şi ajungem la Zimnicea. Aici, de pildă, o limbă de pământ s-a transformat în doar câteva săptămâni într-o plajă de nisip care se întinde pe zeci de kilometri.

Primar: „Suntem la mila lui Dumnezeu”

Cu un debit tot mai mic al Dunării, Ministerul Agriculturii a anunţat că în trei judeţe, Teleorman, Dolj şi Olt, nu se mai poate iriga. Fermierii se uită lung la canalele secate de câteva zile şi deja îşi calculează pagubele.

Fermier: „Nu mai avem apă pe canale iar culturile sunt compromise în proporţie mare. Nu ştiu cum ne vom descurca de acum încolo.”

Sorin Sandu, primarul din Călărași: „Suntem la mila lui Dumnezeu, pentru că de când a scăzut nivelul Dunării şi nu mai avem acces la priza de la Dunăre, doar Dumnezeu ne mai poate ajuta. Doar creşterea nivelului Dunării este o soluţie.”

Paradoxal, chiar şi acolo unde ar fi apă pentru irigat din Dunăre, nu există infrastructură. În Pietrișu, de exemplu.

Larisa Antal, corespondent PROTV: „Dincolo de pădurea din spatele meu curge Dunărea. Deşi ar fi apă pentru irigaţii, canalul prin care s-ar putea face acest lucru, vedeţi, e în lucru. Muncitorii spun că au început treaba abia acum trei săptămâni, iar culturile au de suferit. Vedeţi, lanul acela de porumb arată ca grâul, atât e de uscat.”

Potrivit hidrologilor, pe tot sectorul românesc, cotele Dunării vor fi în scădere cu până la 15 centimetri pe zi.

Ministrul Transporturilor din Bulgaria a cerut ajutorul Guvernului României, care a emis deja o hotărâre pentru ca Administrația Fluvială a Dunării de Jos să intervină cu o dragă. Procedura e de durată și presupune cheltuieli importante.

Cea mai mare companie de transport fluvial de la noi înregistrează deja pierderi foarte mari.

Cătălin Țigănuș, director al Navrom: „Discutăm despre milioane de euro, da. A fost declarată situația de forță majoră. Astăzi vom notifica clienții ca urmare a blocării navigației, tot ce înseamnă angajament pentru marfa de amonte Zimnicea se va cancela."

În Israel se face agricultură pe nisip

Cu un sistem de irigaţii învechit şi o climă în permanentă schimbare, agricultura românească are nevoie de investiţii. Iată, de pildă, ce se întâmplă de ani de zile în Israel, o ţară cu o climă aridă și deșert, care se numără acum printre cele mai puternice state agrare din lume.

„Doar nisip aici, aproximativ 20 de metri de nisip. Câteodată nu e bine să folosești nisip, pentru că nu e un mediu foarte bun, este foarte sărac, dar noi îl preferăm, este foarte bun. Noi îl folosim ca mediu de bază. Este uşor de folosit, avem control prin computer, avem irigații prin picătură, putem să-i dăm oricâtă apa vrem”.

Şi la noi, unii fermieri au investit în astfel de instalaţii de irigare prin picurare, care dau plantelor exact câtă apă au nevoie.

Potrivit Ministerului Agriculturii, la nivel național sunt peste 100.000 de hectare afectate de secetă. Ministrul de profil susține că vor începe lucrări de reabilitare la canalele unde nu se poate iriga din cauza secetei. Prea târziu și prea puțin pentru recolta afectată de lipsa ploilor.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Scene dramatice pe litoral. Un bărbat s-a înecat în Vama Veche, iar alți turiști au fost salvați în ultimul moment

Pe litoral, salvamarii au intervenit pentru a recupera sute de oameni din valuri. Uneori, însă, nu mai pot face nimic. Un bărbat de 54 de ani, din Cluj, s-a înecat la Vama Veche.

Sfaturi utile pentru turiștii care își pierd bagajul în aeroport: Se recomandă să renunțați la bagajul de cală

Dacă nu vi s-a anulat zborul și plecați totuși în vacanță nu vă bucurați încă. S-ar putea să ajungeți la destinație fără bagaje.  

Accident grav în Harghita între un camion şi o autoutilitară: Două persoane încarcerate

Un camion şi o autoutilitară s-au ciocnit, luni, pe DN 12, în zona localităţii Cozmeni, judeţul Harghita. Două persoane sunt încarcerate.

 

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.