FOTO. Explozie uriașă în Cehia. O casă s-a prăbușit complet. Doi pompieri au murit

62213278

O explozie cauzată de o scurgere de gaze a provocat miercuri prăbuşirea completă a unei clădiri rezidenţiale în Republica Cehă, relatează agenţia DPA.

Doi pompieri voluntari şi-au pierdut viaţa, a relatat agenţia de ştiri CTK, citând serviciile de urgenţă. Cel puţin patru persoane au fost rănite grav în explozia din micul oraş Korycany, din sud-estul ţării.

Cele două persoane care au murit făceau parte dintr-o brigadă de pompieri voluntari din oraş, potrivit Agerpres.

Zeci de salvatori şi mai multe elicoptere intervin, iar câini de urmă sunt folosiţi pentru a căuta supravieţuitori rămaşi sub dărâmături. Cauza scurgerii de gaze încă nu este clară.

 

Directorul serviciului naţional de pompieri s-a deplasat la faţa locului, unde a transmis condoleanţe familiilor îndoliate.

Oraşul Korycany are circa 2.700 de locuitori şi este situat la circa 220 de kilometri sud-est de capitala Praga.

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
MAE, atenţionare de călătorie pentru Grecia. Risc ridicat de incendii în mai multe regiuni

MAE îi avertizează pe românii care se află sau vor călători în Grecia că autoritățile elene au emis o alertă de risc ridicat de incendii de vegetație, pe fondul valului de căldură. Avertizarea vizează mai multe regiuni turistice din țară.

Un copil care mergea cu trotineta a fost lovit în cap de un obiect căzut de la înălțime, în Brăila. Momentul a fost filmat

Un băiat de 12 ani din județul Brăila a fost lovit puternic în cap în timp ce mergea cu trotineta, de un obiect care pare să fi căzut de la înălțime. Momentul a fost surprins de o cameră de supraveghere.

Cum a ajuns o primărie din județul Cluj, cu doar 14 angajați, cea mai bine protejată instituție publică din România

Administraţia Naţională a Penitenciarelor a fost vizată de un atac cibernetic, iar sistemul Agenției Naționale de Cadastru este și acum blocat după ce a fost atacat la jumătatea lunii. 

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.