Evadat, prins în Craiova după 7 zile de căutări

61979816
News.ro

Un bărbat care a evadat în 9 august din Penitenciarul Pelendava - Craiova a fost prins miercuri în Craiova.

 

"În urmă cu puţin timp, poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj, cu sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Poliţiei Române au localizat, identificat şi prins, în zona intersecţiei dintre Bulevardul Carol I şi Bulevardul Dacia, din Craiova, bărbatul de 26 de ani, din Bucureşti, care a evadat din Penitenciarul Craiova – Pelendava, la data de 9 august a.c.", anunţă IPJ Dolj.

Poliţişti din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale Dolj continuă cercetările, în vederea stabilirii întregii stări de fapt, urmând ca la definitvarea acestora să fie făcute propunerile corespunzătoare unităţii de parchet competente.

"La nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj a fost constituită o escortă formată din poliţişti din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale Dolj, cel în cauză fiind încarcerat în Penitenciarul Craiova", precizează poliţiştii.

Bărbatul a evadat în timp ce se afla la un punct de lucru, el ispăşind o pedeapsă de patru ani de închisoare pentru furt calificat.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Şofer oprit cu focuri de armă de poliţişti. Ce încerca să ascundă în maşină

Captură impresionantă a Poliţiei de Frontieră, la Sighetu Marmaţiei.

Incidente la Ziua Marinei. Doi militari au primit îngrijiri medicale. VIDEO

Doi militari care participau, miercuri, la ceremoniile care au loc la Constanța de Ziua Marinei au avut nevoie de îngrijiri medicale.

Aglomerație pe A2, spre litoral. S-au format cozi la podul de la Fetești. VIDEO

De miercuri, bugetarii au trei zile libere, plus weekend-ul, iar mii de persoane au plecat încă de dimineață spre litoral.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.