Eclipsa de soare din 21 iunie 2020. Zonele de unde va fi vizibilă

×
Publicitate

Urmează cea mai scurtă noapte din acest an, pentru că este solstițiul de vară, iar duminică dimineață ne vom trezi cu un eveniment astronomic special. O eclipsă de soare parțială, vizibilă și de pe teritoriul României.

Eclipsa de soare începe dimineața la ora 8 și 10 în București de exemplu, tot așa devreme începe în orașele din estul țării, iar la Arad, de exemplu, începe la 8:22 de minute.

Punctul de maximă acoperire văzut de la noi va fi cam după 20 de minute, iar după ora 9 se încheie această eclipsă.

Va fi o eclipsă parțială, nu inelară, adică discul lunii va acoperi parțial, dintr-o parte, soarele.

Sfatul astronomilor este să vă uitați la eclipsă numai cu telescop, cu filtre speciale, să nu vă uitați direct spre soare sau să deschideți site-ul observatorului astronomic - acolo va fi live eclipsa.

 

Ziua începe să scadă

 

Până atunci, în noaptea de sâmbătă spre duminică este solstițiul de vară, adică momentul din an când emisfera nordică primește cea mai multă lumină din partea soarelui și marchează începutul verii, pentru că este cea mai multă zi din an.

Ziua are 15 ore și 30 de minute, iar noaptea doar 8 ore și 30 de minute. De acum și până la solstițiul de iarnă durata zilei va fi în scădere.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
ANSVSA: Carantină națională pentru 30 de zile. Filtre rutiere în toată țara, intervin Poliția și Jandarmeria

ANSVSA a instituit carantina internă de 30 de zile pentru ovine şi caprine, ca parte din planul de măsuri urgente şi integrate la nivel naţional pentru izolarea şi combaterea Pestei Micilor Rumegătoare (PMR) şi Pestei Porcine Africane (PPA).

Munca pe platforme digitale, în vizorul inspectorilor de muncă. Amenzi de peste 23 de milioane lei în urma controalelor

O campanie națională de trei săptămâni a scos la iveală peste 2.000 de lucrători fără forme legale în ridesharing, e-commerce și curierat, informează Inspecția Muncii. 

România va găzdui un sediu al Băncii NATO, ca stat-fondator. Ce face Banca pentru Apărare, Securitate și Reziliență (DSRB)

România va găzdui, ca stat-fondator, unul dintre cele patru sedii din lume ale Băncii NATO, o bancă internațională de investiții în apărare înființată la inițiativa Canadei. Premierul canadian Mark Carney spunea că există 10 țări fondatoare.

Recomandări
Întâlnire Nicuşor Dan - Mark Carney, la summitul NATO: Canada este unul dintre cei mai de încredere parteneri ai României

Aflat la summitul NATO din Ankara, președintele Nicușor Dan a declarat că nu vede un risc de retragere a trupelor americane de pe flancul estic.

Trump, declarații dure la summitul NATO: „Sunt supărat pe Alianță”. Țara cu care vrea să rupă toate relațiile comerciale

Preşedintele american Donald Trump a declarat miercuri, la summitul NATO de la Ankara, că este „supărat” pe Alianţă şi a anunţat că a ordonat oprirea tuturor schimburilor comerciale cu Spania, pe care a numit-o un „partener teribil” în NATO.

Codul galben de furtuni, prelungit până joi. Județele unde sunt așteptate vijelii, ploi abundente și grindină

Meteorologii au emis noi atenționări cod galben de instabilitate atmosferică, valabile miercuri și joi, pentru cea mai mare parte a țării. Sunt așteptate vijelii, averse torențiale, descărcări electrice și grindină, iar temperaturile vor scădea.