Duminica, 18:00, la "Romania, te iubesc": Stirile ProTV lanseaza campania Inspectorul Vacanta

Rares Nastase

In aceasta vara, Stirile ProTV isi propun sa ridice calitatea serviciilor din turism si sa-i faca pe romani constienti de faptul ca merita o vacanta de toti banii platiti.

Inspectorul Vacanta, noua campanie demarata de Stirile ProTv, va scoate in evidenta problemele de la hoteluri si restaurante, serviciile de proasta calitate oferite clientilor, dar si punctele slabe ale institutiilor care ar trebui sa reglementeze acest domeniu. Fiecare telespectator poate deveni Inspectorul Vacanta in cadrul Stirilor ProTv, pentru ca poate sesiza orice abatere de la regula in cadrul sectiunii special create pe site-ul www.stirileprotv.ro.

Tocmai pentru ca toata lumea se pregateste de vacanta, duminica, 16 iunie, de la 18:00, in ultima editie din acest sezon al emisiunii Romania, te iubesc!, corespondentul Stirilor ProTv Rares Nastase da startul campaniei Inspectorul Vacanta cu un reportaj in care arata telespectatorilor cat sunt de pregatiti hotelierii romani pentru un nou sezon estival.

Rares a strabatut tara-n lung si-n lat, de la Herculane la Brasov si de la Covasna pe litoral, totul pentru a realiza o ancheta minutioasa a felului in care se prezinta turismul romanesc la ora actuala. "Vom vedea cum se fac cazarile in statiunile de la mare, ce inseamna in Romania cazarea la 2 si la 3 stele si cat de diferite sunt conditiile fata de ce se ofera in alte tari", a declarat Rares. "Mergem insa si la munte, pentru a vedea ce se intampla cu turismul balnear, un potential urias pentru tara noastra, neexploatat suficient", continua corespondentul Stirilor ProTv.

Prin ancheta sa, Rares Nastase vrea sa ii faca pe romani sa-si constientizeze drepturile. "Imi doresc sa inteleaga pe ce dau banii, sa nu se lase pacaliti, pentru ca duminica veti vedea si cat de mari sunt diferentele dintre anunturile de promovare ale unor hoteluri si situatia de la fata locului. Exista o legislatie in domeniul turismului si, chiar pe bani putini, trebuie sa ti se ofere conditii de hotel, nu de garsoniera din lumea a treia. As vrea ca turistii nostri sa le urmeze exemplul celor din strainatate si sa sesizeze orice neregula", indeamna Rares.

Citește și
padure
Cum a ajuns Romania sa piarda 3 hectare de padure in fiecare ora, duminica, la "Romania, Te Iubesc"

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Au intrat buldozerele în „Ștefan cel Mare”! Imaginile unei zile istorice pentru Dinamo
GALERIE FOTO Au intrat buldozerele în „Ștefan cel Mare”! Imaginile unei zile istorice pentru Dinamo
Citește și...
Romania Te Iubesc, radiografia unui dezastru. Schema tunurilor pentru resursele naturale ale tarii
Romania Te Iubesc, radiografia unui dezastru. Schema tunurilor pentru resursele naturale ale tarii

Romania este tara cu cele mai mari rezerve de cupru exploatabil din toata Europa, o resursa extrem de cautata acum in lume.
 

Cum a ajuns Romania sa piarda 3 hectare de padure in fiecare ora, duminica, la
Cum a ajuns Romania sa piarda 3 hectare de padure in fiecare ora, duminica, la "Romania, Te Iubesc"

Duminica, la Romania te Iubesc, aflati cum s-au retrocedat ilegal zeci de mii de hectare de padure, cum se fac zeci milioane de euro intr-un singur an si cum arata munti intregi ramasi fara un copac in picioare.

Recomandări
Tensiuni între partidele de la putere, în prima întâlnire din 2026. Ce vrea PSD pentru a mai susține „reforma lui Bolojan”
Tensiuni între partidele de la putere, în prima întâlnire din 2026. Ce vrea PSD pentru a mai susține „reforma lui Bolojan”

Liderii partidelor de la putere stau luni față-n față pentru prima dată în 2026. Iar tensiunile mocnesc.

Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade
Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade

Meteorologii ANM anunță că valul de frig va continua în majoritatea țării de luni. Temperaturile minime vor fi între -20 și -6 grade, cu ger în nopți și dimineți.  

Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO
Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO

Un accident feroviar care a implicat duminică două trenuri de mare viteză a făcut zeci de morți în sudul Spaniei, potrivit Gărzii Civile, după o ciocnire foarte violentă care a aruncat mai multe vagoane de pe şine.