Detalii crunte despre ultimele clipe de viață ale celor trei români uciși de frig. Au fost ignorați de asistenții sociali

×
Publicitate

Primul episod de ger din această iarnă, cu -20 de grade în unele zone, a ucis într-o singură noapte, trei români sărmani.

Toți erau din zona Moldovei, pe unde a pătruns în țară un val de aer înghețat dinspre Câmpia Rusă. Una dintre victime nu își încălzea locuința, ca să facă economie de lemne, pentru când va fi si mai rău. Cea de-a doua avea casa rece ca o peșteră. Niciun asistent social nu s-ar fi interesat de soarta acestor oameni, deși în localitățile lor se știa că nu au nici sprijin.

Cu ochi care stau să plângă, Gheorghe Iordache se pregătește pentru încă o noapte rece. Pe hornul casei lui nu iese fir de fum, iar în locuința cu unele geamuri sparte sunt mai puțin de 10 grade Celsius.

În acest frig, soția lui, o femeie de 81 de ani, cu plămânii bolnavi, a intrat - luni seară - în șoc hipotermic. Când au găsit-o medicii era deja în comă, iar la spital s-a stins.

Diana Cimpoeșu, medic șef UPU-SMURD Iași: „Pacienta a fost intubată, venitilată mecanic, încălzită, dar la momentul la care și-a recăpătat temperatura normală, 36 de grade, a instalat, pe fondul afecțiunilor cronice și a acestei afecțiuni extrem de grave, actute, hipotermie severă 22 de grade, stop cardio-respirator care nu a răspuns la manevrele de resuscitare”.

Rudele spun că bătrâna și soțul ei nu aprindeau focul în sobă ca să facă economie de lemne pentru când o să fie mai frig de atât.

Un vecin a încercat, marți, să îl convingă pe Gheorghe să-și încâlzească puțin locuința.

Georghe și soția lui locuiau singuri în casa din Șipote, județul Iași.

Cătălina Moșneguțu este asistent social la Primăria din localitate. Recunoaște că în sarcina ei sunt și bătrânii vulnerabili, dar spune că în localitate sunt 6.000 de oameni și nu se poate ocupa de toți.

Cătălina Moșneguțu , asistent social: „Noi avem o evidență a bătrânilor care sunt singuri, dar de ei chiar nu am știut”.

În ultimele 24 de ore, în Iași, frigul a ucis și un bărbat de 54 de ani. Și acesta a fost găsit cu hipotermie în casa neîncălzită în care statea singur.

Primăria Iași oferă cazare în două cămine

Ca să nu mai apară victime, primăria din Iași a anunțat că care are două cămine în care poate caza o vreme persoanele în vârstă, fără familie.

Luminița Munteanu, director Direcția de Asistență Socială Iași: „Pe o perioadă de timp pot să acceseze aceste servicii de cazare si bineînteles hrană. Doar trebuie să avem cunoștință de un astfel de caz”.

Și în Botoșani, frigul a ucis un om. Un bărbat de 60 de ani - care stătea pe străzi - a fost găsit înghețat într-o stație de autobuz.

Valul de frig care a pus stăpânire pe România a venit dinspre Câmpia Rusă, dar nu este același care a adus ninsori în Marea Britanie.

Temperaturile au scăzut deja în unele zone și cu 15 grade.

Spre exemplu, la Vârful Omu, marți dimineață, s-au înregistrat -20 de grade Celsius.

Potrivit meteorologilor, episodul de ger va ține până miercuri, timp în care vom avea maxime cuprinse între -6 și 4 grade Celsius. Iar minimele vor oscila între -14 și -1 grad Celsius.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
Un bărbat, găsit carbonizat în apartamentul său din Sibiu, după ce locuința a fost acaparată de flăcări

Un bărbat în vârstă de 65 de ani a fost găsit carbonizat, în urma unui incendiu izbucnit în locuinţa celui decedat, într-un bloc din municipiul Sibiu, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).

Un bărbat din Gorj care a plecat de acasă fără telefon este dispărut de peste 30 de ore. Unde a fost surprins de camere

Se fac căutări într-o comună din Gorj, după ce un bărbat de 64 de ani este de negăsit de peste 30 de ore. Omul a fost surprins de diverse camere de supraveghere mergând prin sat și intrând apoi într-o grădină ce duce spre malul unei ape.

O cosmeticiană de 23 de ani din Sibiu ar fi făcut proceduri estectice ilegal timp de cinci ani

O cosmeticiană în vârstă de 23 de ani este cercetată pentru că ar fi efectuat proceduri estetice fără drept, în ultimii cinci ani de zile, într-un salon din municipiul Sibiu, informează un comunicat de presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ).

Recomandări
Moțiunea de cenzură PSD-AUR împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament. Au fost strânse semnăturile

Moţiunea de cenzură iniţiată de grupurile parlamentare PSD, AUR şi PACE - Întâi România a fost depusă marţi la Parlament.

Detalii din culisele elaborării moțiunii de cenzură PSD-AUR: Cum au amplificat episodul „șobolanii”

PSD, AUR și PACE au anunțat că vor depue marți la Parlament moțiunea de cenzută împotriva Guvernului Bolojan. În cadrul pregătirii moțiunii, inițiatorii au operat modificări semnificative de formulare în textul documentului.

Oficial. S-a stabilit data moțiunii de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva Guvernului Bolojan. Când se votează

Moţiunea de cenzură depusă de PSD, AUR şi PACE - Întâi România va fi citită miercuri în plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului, iar pe data de 5 mai va fi dezbătută şi votată.