Cutremur cu magnitudinea de 4,3 în Marea Neagră. La ce adâncime s-a produs

62117733
Getty

Un cutremur cu magnitudinea 4,3 s-a produs duminică dimineaţa, la ora locală 5:31, în Marea Neagră, la o adâncime de 48 de kilometri, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul s-a produs la 189 de kilometri est de Constanţa, 228 kilometri sud-vest de Sevastopol, 249 de kilometri est de Varna, 287 kilometri sud-est de Brăila şi 295 kilometri sud-est de Galaţi.

Anul acesta, în zona Mării Negre, a mai avut loc un singur cutremur, în data de 23 martie, dar de mică magnitudine, respectiv 2,8. Mişcarea tectonică s-a produs la adâncimea de 5 kilometri şi la o distanţă de 147 kilometri est de Constanţa, 217 kilometri sud-est de Brăila şi 222 kilometri sud-est de Galaţi.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Avioane de luptă NATO ridicate de Ungaria la granița cu România, din cauza unui avion de pasageri din China

Avioane de luptă NATO ale Ungariei au fost ridicate sâmbătă la granița cu România, după ce un avion de pasageri din China nu a stabilit contactul cu controlorii de trafic aerian din România. 

Copiii sub 15 ani ar putea pierde accesul la rețelele sociale, potrivit unui proiect de lege depus în Parlament

Copiii sub 15 ani nu vor mai avea acces la rețelele sociale, dacă un proiect de lege depus în Parlament va fi adoptat în următoarea sesiune.

Bucureștiul pregătește noi restricții pentru trotinetele electrice. Acestea nu vor mai putea fi abandonate oriunde

Bucureștiul pregătește noi reguli pentru utilizatorii de trotinete electrice. Vor avea voie să le închirieze doar persoanele de peste 18 ani și va fi interzisă abandonarea lor în stațiile de autobuz, pe trecerile de pietoni sau la intrarea în școli.

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.