Cozi uriașe în Vama Albița, după ce sistemul s-a stricat. Nervii șoferilor au cedat: ”Își bat joc”

×
Publicitate

Cozi interminabile, joi seară, la graniţa de est a României. Zeci de autoturisme şi tiruri au rămas blocate în Vama Albița după ce sistemul de informaţii Schengen a cedat.

Şoferii nemulțumiți au fost obligaţi să petreacă ore în şir în trafic.

Coada s-a întins pe o distanţă de trei kilometri, atât pe sensul de ieşire din ţară, cât şi pe sensul de intrare din republica Moldova .

,,Am ajuns aici la ora 5 şi nu s-a mişcat deloc.
Cât e ceasul acum?
9. E ora 9. A fost schimbul de tură de la 7 la 8 şi de atuncea nu s-a mişcat deloc. Pe staţie vorbim da, totul e neclar. Avem program de lucru care trebuie să-l respectăm, că dacă nu îl respectăm..amendă.
Unde trebuie să ajungeţi?
De la Buzău la Chişinău.
Şi ajungeţi la timp ?
Vedem. "

Revoltaţi, oamenii spun că nu au avut parte de prea multe explicaţii.

”Ni s-a spus că sistemul nu lucrează.
De ce?
Idee nu am. Cu orarul da, probleme avem deja, mai departe cum o fi, nu ştiu.
Se întâmplă des?
În practică, e a doua oră. Cam greu lucrează vama".

”Îşi batjoc de noi, nu vor să lucreze. Am 3 ore de când stau aici, nicio mişcare. Spun că nu au oameni, ori nu ştiu ce s-a întâmplat. Nu ştiu cât o să stăm aici. Coada e prea mare, şi cred că două zile stăm aicea. Parcă e vama lor, nu poţi să le zici nimic. Sunt cu rodii încărcat şi aşteptăm, greu de tot mergem".

Potrivit autorităţilor o defecţiune tehnică a paralizat practic activitatea în vamă.

Irina Mirică, purt de cuvânt al IJPF Vaslui: ,,Este o problemă de fucntionare a sistemului de informaţii Schengen. Centrul naţional Schengen se ocupă de remedierea acestuia.”

După două ore problema a fost remediată. Chiar şi aşa, autocamioanele cu marfă au rămas în vamă ore bune şi asta pentru că formalităţile şi controalele au fost de durată.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

------------------------------------

Dacă ați fost martorii unui eveniment care ar putea deveni o știre puteţi lua legătura cu noi și prin e-mail la [email protected] sau pe contul nostru de Facebook. Ne puteți contacta și telefonic la 021.9454 sau ne puteți trimite fotografii şi filmări pe WhatsApp, la numărul 0744 878 878.

Vă rugăm să precizați numele și locul din care le transmiteți.

Atenţie însă, numărul este strict pentru mesaje, nu şi pentru apeluri telefonice.
 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Ger de -20 de grade în România, vineri noapte. Măsurile luate de autoritățile din marile orașe

După zile cu ninsori şi viscol, gerul devine stăpân peste România. Peste tot în ţară, o să fie extrem de frig.

Cutremur în această dimineață, în România

Un cutremur cu magnitudinea de 3,7 s-a produs, vineri dimineaţă, în judeţul Vrancea, potrivit Institutului Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Iluminatul festiv al Capitalei, aprins vineri seară: 9 milioane de beculeţe şi elemente decorative unicat

Peste 9 milioane de beculeţe de tip led împodobesc Capitala anul acesta, iluminatul festiv urmând să fie aprins, vineri seară, în Piaţa Constituţiei, de doi elevi olimpici.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

Prognoză sumbră. Debitul Dunării la intrarea în România o să scadă sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie

Debitul Dunării la intrarea în ţară va atinge în următoarele zile 1.600 mc/s, apoi va fi în scădere până la valoarea de 1.500 mc/s, situându-se sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.