Coronavirus în România, bilanț 14 iulie. 79 cazuri noi de persoane infectate cu SARS–CoV–2

coronavirus
Shutterstock

Coronavirus în România, bilanț 14 iulie. Până astăzi, 14 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.405 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.537 de pacienți au fost declarați vindecați.

 

Coronavirus în România, bilanț 14 iulie

 

 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 79 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Citește și
OMS, după veștile „încurajatoare” privind vaccinurile anti-Covid. „Nu e momentul pentru complacere”
OMS admite legătura „probabilă” între anumite probleme cardiace şi vaccinurile împotriva COVID cu ARN mesager

Până astăzi, 34.242 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.07.2021 (10:00) – 14.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 9 decese (4 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Ilfov, Iași și Municipiul București.

6 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna august 2020, 2 în noiembrie 2020, 1 în decembrie 2020, 1 în martie 2021 și 1 în aprilie 2021, în județul Argeş.

Dintre cele 9 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 2 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 2 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 292. Dintre acestea, 51 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.503.399 de teste RT-PCR și 1.616.899 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.077 de teste RT-PCR (6.206 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.871 la cerere) și 11.970 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.053 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 622 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 24.818 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Citește și...
O femeie de 90 de ani a murit după ce a fost infectată simultan cu tulpinile Alpha şi Beta
O femeie de 90 de ani a murit după ce a fost infectată simultan cu tulpinile Alpha şi Beta

Cercetătorii de la spitalul Onze-Lieve-Vrouwziekenhuis (OLVZ) din Aalst (Belgia) au raportat cazul fără precedent al unei femei de 90 de ani care a murit în martie din Covid-19.

OMS admite legătura „probabilă” între anumite probleme cardiace şi vaccinurile împotriva COVID cu ARN mesager
OMS admite legătura „probabilă” între anumite probleme cardiace şi vaccinurile împotriva COVID cu ARN mesager

Există o legătură "probabilă" între cazuri de inflamaţie la nivelul inimii şi injectarea vaccinurilor împotriva COVID-19 cu ARN mesager, dar avantajele depăşesc riscurile, a declarat vineri OMS, confirmând o expertiză americană, relatează AFP.

Recomandări
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”

Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat” din cauza evenimentelor recente, care au legătură cu situația din Groenlanda, provocate de președintele SUA, Donald Trump.  

O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”
O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”

Anul acesta, luna ianuarie își confirmă numele de gerar. Este iarnă ca la carte în România. După zile și nopți foarte reci, de luni, 19 ianuarie, toată țara intră sub un cod galben.

Tragedie în Spania. Cel puțin 21 de oameni au murit și peste 30 răniți grav după ciocnirea a două trenuri de mare viteză
Tragedie în Spania. Cel puțin 21 de oameni au murit și peste 30 răniți grav după ciocnirea a două trenuri de mare viteză

Un accident feroviar care a implicat duminică două trenuri de mare viteză a făcut cel puţin 21 de morţi şi peste 30 de răniţi grav în sudul Spaniei, potrivit Gărzii Civile, după o ciocnire foarte violentă care a aruncat mai multe vagoane de pe şine,