CNADNR a eliminat plata taxei la podul peste Dunare de la Fetesti-Cernavoda pana pe 1 septembrie, pe perioada weekend-urilor

×
Publicitate

O veste buna pentru cei care si-au propus sa-si petreaca sfarsitul de saptamana pe litoral. CNADNR a eliminat plata taxei la podul peste Dunare de la Fetesti-Cernavoda, de acum pana pe 1 septembrie, dar numai pe perioada weekend-urilor.

Masura vine dupa ce premierul Ponta le-a cerut reprezentantilor CNADNR sa gaseasca o solutie viabila pentru a preveni formarea cozilor imense de la punctele de taxare.

Circulatia a fost blocata timp de aproximativ 45 de minute, vineri dimineata, pe A2, pe sensul Bucuresti - Constanta, la statia de taxare de la Fetesti.

Premierul Victor Ponta anunta inca de joi ca plata taxei de trecere a podului peste Dunare de la Fetesti - Cernavoda va fi suspendata permanent la sfarsit de saptamana, caracterizand aceasta masura drept o rezolvare romaneasca generata de faptul ca CNADNR este incompetenta in a identifica un sistem in care soferii sa achite taxa fara a sta la coada.

Sistarea platii taxei de pod la sfarsit de saptamana a intrat in vigoare la 4 iulie si este valabila pana la 31 august.
Initial, masura a fost aplicata de CNADNR pe sensul Bucuresti - Constanta in intervalul 18:00 - 24:00, in zilele de vineri, si sambata intre orele 06:00 si 12:00, iar pe relatia Constanta - Bucuresti soferii au fost scutiti de plata taxei duminica, între 16:00 şi 24:00.

Ulterior, din 25 iulie, intervalul orar din zilele de weekend in care soferii nu platesc tarifele de trecere pentru utilizarea podului peste Dunare de la Fetesti - Cernavoda a fost extins.

Astfel, soferii care merg spre litoral nu platesc taxa in intervalul orar 14:00 - 24:00 (vineri) si 06:00 - 14:00 (sambata). La intoarcerea spre Bucuresti, incasarea tarifului este sistata duminica in intervalul orar 10:00 – 24:00.

Obligativitatea platii taxei pe Autostrada Soarelui a fost eliminata temporar in vara anului trecut, pentru sfarsitul de saptamana, dupa ce presa a relatat ca in minivacanta de Rusalii soferii au fost obligati sa astepte si doua ore pentru a putea plati taxa de autostrada la statia Fetesti, randul de masini intinzandu-se pe 20 de kilometri.

O masură similara a fost aplicata si in vara lui 2012, doar pentru luna august, cand Ministerul Transporturilor a decis ca soferii care merg vinerea spre mare si cei care se intorc duminica nu vor mai plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare de la Fetesti.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Accident in lant langa Bacau dupa ce un sofer a adormit la volan. O masina s-a oprit intr-o cruce de pe marginea drumului

Accident in lant  petrecut joi noapte pe drumul european 85, intre Bacau si Roman.

DN7, tronsonul dintre Pitesti si Moraresti, inchis pana duminica pentru repararea a doua poduri distruse de viituri

Soferii care intentioneaza sa circule in acest weekend pe DN7, care leaga Pitesti de Ramnicu Valcea, trebuie sa stie ca traficul rutier va fi inchis pe tronsonul dintre Pitesti si Moraresti, de vineri seara de la ora 23 si pana duminica.

Au retrait spaima din momentul in care au navalit apele. Sinistratii din Novaci au revenit la casele pline cu namol

Sinistratii din Novaci, Gorj, au inceput sa revina la casele lor. Asta dupa ce jandarmii si pompierii au reusit sa le croiasca drum prin namolul adus de viitura produsa marti, pe Gilort.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.