Comisarii Garzii Naționale de Mediu au descoperit că cenușa, zgura și pulberile care nu au fost îndepărtate la timp s-au depus în zone critice ale instalațiilor.

Când bate vântul, acestea ajung în mediul înconjurător, spun inspectorii.

Termocentrala a primit mai multe amenzi, în ultima perioadă. Anul trecut, de exemplu, doar două amenzi s-au ridicat 250 de mii de lei în total.