Alte două case din Dolj au fost izolate de autorități, după ce s-a descoperit gaz metan în fântâni

×
Publicitate

Situaţie tensionată în localitatea Calopăr din Dolj, care stă pe o pungă de gaze. Autorităţile au izolat joi dimineaţă alte două gospodării, din care localnicii au plecat, deja, de frică.

Alte patru persoane au fost evacuate în urmă cu câteva zile, după ce o casă a sărit în aer vinerea trecută.

Locuinţele securizate joi se află la câteva sute de metri de casa care a explodat. Pompierii spun că este o măsură de precauţie, după ce aparatele au indicat prezenţa gazelor în unele încăperi, dar şi în fântâni.

Între timp, o echipă de geologi de la o firmă privată se pregăteşte să investigheze zona. Vor face foraje care îi vor ajuta să determina exact cantitatea de gaz din subteran. însă se aşteaptă un aviz din capitală.

În urmă cu o săptămână, o casă din localitatea Calopăr a sărit în aer, iar proprietarul a ajuns rănit, la spital. Nu s-a stabilit până acum dacă există o legătură între explozie şi gazele din pământ.

Acum doi ani, acelaşi bărbat e descoperit o pungă de gaz în propria curte, când săpa sa facă o fântână. Flacăra a ars atunci câteva zile.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Ministrul Marcel Boloş: Vine decizia din dosarul de arbitraj Roșia Montană. O variantă este și continuarea proiectului

Ministrul Finanţelor Publice, Marcel Boloş, a declarat că, în cursul zilei de vineri, 8 martie, se va pronunţa decizia de către instanţa arbitrală internaţională în cazul Roşia Montană.

Un șofer de 73 de ani din Dolj este cercetat penal după ce polițiștii au făcut o descoperire neașteptată în mașina sa

Peste 1.200 de pachete de ţigări netimbrate au fost descoperite de jandarmi în maşina unui bărbat de 73 de ani, a anunţat joi Gruparea de Jandarmi Mobilă Craiova.

Posibil proiectil, găsit în timpul unor lucrări de renovare la un liceu din Alba. 180 de elevi au fost evacuaţi

Un posibil proiectil a fost găsit, joi, în timpul unor lucrări de renovare la Liceul Tehnologic din Jidvei, judeţul Alba, echipa pirotehnică intervenind pentru a-l prelua.

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.