Alba a devenit primul județ care a depășit pragul de 3 infectări la 1.000 de locuitori

62153371

Alba a devenit primul județ care a depășit pragul de 3 infectări la mia de locuitori în ultimele 14 zile. Coeficientul infectărilor a ajuns la 3,06, după ce în ultimele 24 de ore, încă 120 de persoane au fost confirmate cu noul virus.

Județele care depășesc pragul de 3 infectări la mia de locuitori, pe o perioadă de 14 zile, întră în scenariul roșu, ceea ce impune noi măsuri precum închiderea școlilor, a activităților care se desfășoară în spații închise sau purtarea măștii în spațiile deschise.

Municipiul Bucureşti are cea mai mare incidenţă a cazurilor de infectare - 3,23, potrivit raportării transmise, marţi, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

O incidenţă de peste 2/1.000 prezintă judeţele Harghita - 2,84, Cluj şi Vâlcea - 2,52, Sălaj - 2,2, Timiş - 2,12, Braşov - 2,09.

Grafic

Judeţele cu incidenţă mică a cazurilor de infectare la mia de locuitori, în ultimele două săptămâni, sunt Argeş - 0,71, Mehedinţi - 0,74, Buzău - 0,76, Călăraşi - 0,91, Vrancea - 0,74, Tulcea - 0,95, Satu Mare - 0, 97.

Un număr de 3.400 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate, faţă de ultima raportare, în urma efectuării a 29.400 de teste la nivel naţional.

Până marţi, pe teritoriul României, au fost confirmate 186.254 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

Municipiul Bucureşti - 545 şi judeţele Cluj - 228, Iaşi - 214, Timiş 147 şi Prahova - 132 sunt zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de coronavirus faţă de ultima raportare.

Cele mai puţine cazuri s-au înregistrat în judeţele Satu Mare - 3, Tulcea - 14, Giurgiu - 16.

Distribuţia pe judeţe a cazurilor noi înregistrate în ultimele 24 de ore este următoarea:

* Alba - 120
* Arad - 105
* Argeş - 40
* Bacău - 101
* Bihor - 82
* Bistriţa-Năsăud - 54
* Botoşani - 51
* Braşov - 57
* Brăila - 25
* Buzău - 29
* Caraş-Severin - 72
* Călăraşi - 37
* Cluj - 228
* Constanţa - 91
* Covasna - 41
* Dâmboviţa - 62
* Dolj - 57
* Galaţi - 60
* Giurgiu - 16
* Gorj - 35
* Harghita - 85
* Hunedoara - 71
* Ialomiţa - 45
* Iaşi - 214
* Ilfov - 98
* Maramureş - 79
* Mehedinţi - 30
* Mureş - 86
* Neamţ - 82
* Olt - 44
* Prahova - 132
* Satu Mare - 3
* Sălaj - 34
* Sibiu - 38
* Suceava - 97
* Teleorman - 95
* Timiş - 147
* Tulcea - 14
* Vaslui - 32
* Vâlcea - 34
* Vrancea - 32
* Bucureşti - 545
 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Peste 100 de copii au murit în incendii în ultimii ani. Avertismentul pompierilor

Odată cu sezonul rece cresc şi numărul incendiilor din locuinţe, iar pompierii le trag atenţia celor care se încălzesc cu sobe, centrale sau dispozitive electrice să îşi verifice instalaţiile.

Medicul Virgil Musta: Ideal ar fi să se blocheze totul două săptămâni

Medicul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecţioase ”Victor Babeş” din Timişoara crede că pentru scăderea însemnată a numărului de infecţii cu virusul SARS CoV-2 este nevoie de un blocaj total de două sau trei săptămâni.

Coronavirus România, bilanț 20 octombrie. 3.400 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2. 768 de persoane, la ATI

Coronavirus România, bilanț 20 octombrie. Până marți, pe teritoriul României, au fost confirmate 186.254 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.