A stat 3 ani la inchisoare pentru o crima pe care nu a comis-o. Instanta i-a dat abia acum dreptate

×
Publicitate

O noua eroare judiciara inregistrata in Gorj ridica serioase semne de intrebare despre felul in care sunt lucrate dosarele penale.

Dupa trista poveste a lui Marcel Tundrea, care a stat 12 ani inchis pentru o crima pe care n-a comis-o, istoria se repeta acum in cazul unui tanar.

In urma cu trei ani, a fost arestat si acuzat ca ar fi ucis un barbat, pe care l-ar fi abandonat pe marginea unui sant.

9 luni a stat asa zisul suspect dupa gratii, apoi a fost pus in libertate si, intr-un final, a reusit sa-si dovedeasca nevinovatia.

Intre timp, adevaratul faptas este in continuare liber.

In vara lui 2010, Constantin avea 18 ani. Procurorii l-au acuzat de omor calificat, iar el a negat tot timpul ca ar fi comis crima.

In plus, un alt barbat din sat a marturisit ca el este adevaratul faptas si nu tanarul retinut. Dar nimeni nu i-a luat declaratia in seama.

In seara crimei, patru persoane au fost retinute. Iar, printre ele, si cel care a marturisit ca a facut moarte de om. Numai ca procurorii au fost convinsi ca batranul vrea sa-i duca pe o pista falsa. Asa ca singurul care a primit mandat de arestare a fost tanarul care acum s-a dovedit a fi nevinovat.

Dupa trei ani si jumatate, magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie i-au dat dreptate tanarului si l-au achitat definitiv. Procurorii trebuie sa redeschida acum ancheta si sa-l caute pe adevaratul vinovat.

Acest dosar va atrage dupa sine si o alta investigatie prin care sa se stabileasca exact cine a trimis dupa gratii un tanar nevinovat.

Constantin vrea sa dea statul in judecata, dar nu s-a gandit inca ce daune sa ceara.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Adjunctul sefului IPJ Bihor, retinut pentru luare de mita, camata si favorizarea infractorului

Un nou scandal in Politia Romana, dupa cazul Berbeceanu. Adjunctul sefului IPJ Bihor, comisarul sef Ioan Brandas, a fost retinut miercuri dupa amiaza pentru 24 de ore.

Legea eutanasierii maidanezilor naste reactii extreme. Multi oameni au ajuns sa adune zeci de caini

Dupa ce noua lege privind eutanasierea cainilor fara stapan a fost promulgata, s-a ajuns la reactii extreme. Iubitorii de animale, dornici sa salveze cat mai multi maidanezi, au ajuns sa ia in curtile lor cu zecile, unde ii tin in conditii insalubre.

Obiecte cu insemne magice, care provin de la masoni, scoase la licitatie. Care e piesa de rezistenta

Obiecte extrem de rare sunt scoase la vanzare, in cadrul unei licitatii organizate miercuri seara, in Capitala. Cele mai multe piese contin simboluri ale magiei si provin din marea familie ascunsa a masoneriei.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.