34 de ani de când Timișoara este un oraș liber. Cum a fost marcată această zi de comemorare

×
Publicitate

Zi de tristă de comemorare la Timișoara. În urmă cu 34 de ani, pe 20 decembrie, orașul martir a fost declarat primul liber de comunism.  

În amintirea acestui moment, sirenele s-au auzit în tot oraşul. În urmă cu 34 de ani, din balconul Operei revoluţionarii au anunţat că Timişoara este primul oraş liber din ţară.

A fost şi ziua când armata nu a mai tras în oameni. Mii de oameni au îngenuncheat atunci în Piaţa Victoriei, cu faţa spre Catedrală, şi au rostit în cor Tatăl Nostru.

În decembrie `89, la Timişoara, au murit 93 de persoane și alte aproape 400 au fost rănite.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Ultimele clipe de viață ale lui David, tânărul peste care s-a prăbușit zidul internatului. Mărturia colegului său de cameră

Administratorul firmei, care a executat lucrările la clădirea prăbușită din Odorheiu Secuiesc, a fost reținut pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.

Incendiu la o anexă a Şcolii Gimnaziale din Găineşti, Suceava. Intervenţia pompierilor a durat peste trei ore

Pompierii din Suceava au intervenit timp de peste trei ore pentru a stinge un incendiu izbucnit la o anexă a Şcolii Gimnaziale din localitatea Găineşti, reuşind să împiedice flăcările să se extindă la clădirea unităţii de învăţământ.

 

Participațiile OMV în exploatarea gazelor arctice, naționalizate de Putin. Ce companie germană a mai rămas fără active

Participațiile OMV din zona arctică a Rusiei au fost naționalizate printr-un decret semnat de Vladimir Putin, o dată cu cele aparținând unei companii germane.

Recomandări
Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat persona non grata

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova persona non grata, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.