Monopoly polonez, in varianta comunista

60468801

Institutul Memoriei Nationale din Polonia a lansat un joc educational intitulat "Queue", considerat o versiune "comunista" a jocului Monopoly, cu scopul de a creste nivelul de constientizare a ceea ce insemna viata in Polonia comunista.

Fiecare jucator primeste o lista de 10 bunuri pe care le poate cumpara. Fiecare dintre participantii la joc afla ca, pentru a intra in posesia obiectelor dorite, ca pantofi, hartie igienica, mobila sau cafea, nu este lucru usor – asa cum se intampla, de altfel, in perioada comunista.

Jucatorii trebuie a stea la coada pentru orice cumpara, dar ar putea descoperi ca pana sa ajunga in fata, magazinul a ramas fara marfa sau un alt jucator a obtinut prioritatea de a cumpara un anume produs.

Jocul va fi lansat in februarie, ilustreaza perfect viata de zi cu zi a milioane de polonezi inainte de 1989.

Accesul la bunuri este limitat, iar jetoanele pot sa-I ajute pe jucatori sau, dimpotriva, pot sa le creeze dificultati in a cumpara un produs.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Incing NBA-ul! Majoretele Luvabulls, visul barbatilor

Sunt sexy, dansatoare profesioniste si mereu intr-o forma excelenta. Majoretele Luvabulls fac show nebun la fiecare meci al echipei Chicago Bulls.

Liviu Varciu, prima iarna cu fetita lui! FOTO

Anul acesta, Liviu Varciu, interpretul lui Orlando din serialul “Mostenirea” difuzat de ProTV de luni pana joi de la ora 22:15, a decis sa petreaca cat mai mult timp alaturi de fetita lui.

FOTO INCENDIARE! Octomama Nadya Suleman si-a dat indecenta pe faţa

Cu cativa ani in urma, intreaga presa auzise de mama cea viteaza a celor opt copii nascuti dintr-un foc. Dupa cateva scandaluri, Nadya a disparut din peisaj, ca sa revina acum in forta.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.