Hainele romilor, noua moda in Italia!

×
Publicitate

Cateva femei de etnie roma stabilite in Italia cos vesminte traditionale, pe care le vand uneori si italiencelor. "Moda roma" le ajuta sa traiasca cinstit si sa mai uite de saracie. Si e o cale de integrare in societatea italiana.

Magdalena Dinca vine din Romania si este unul din "designerii" care a pus bazele asociatiei.

Magdalena s-a asociat cu inca doua femei de etnie roma. Au facut un mic atelier intr-un subsol stramt si intunecos, undeva la periferia Romei, si au angajat cateva lucratoare.

Angajatele de la "Antica Sartoria Roma" castiga in medie 450 de euro pe luna. E putin pentru Occident, dar e un salariu cinstit, garantat, cu toate conditiile legale indeplinite.

Cerere exista - fie si numai in randul sutelor de mii de romi din zona capitalei italiene, asa ca micul atelier vestimentar ar putea deveni o afacere cu adevarat profitabila.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Iulia Vantur a sarit cu parasuta de ziua ei

Iulia Vantur, prezentatoarea Stirilor diminetilor de weekend de la Pro Tv, a dovedit ca este o impatimita a sporturilor extreme si a experimentat, chiar de ziua ei, senzatiile tari ale sariturii cu parasuta in tandem cu un instructor.

Kevin Costner, supravietuitorul unei tragedii

O furtuna iscata din senin a rasturnat o parte a scenei din Alberta, Canada, in timpul celui mai important festival de muzica country. Din fericire, incidentul a avut loc intre doua reprezentatii.

Doua opere compuse de Mozart in copilarie, prezentate la Salzburg!

Compozitiile pentru pian au stat multa vreme in arhivele fundatiei consacrate genialului muzician. Abia recent au fost identificate ca apartinand lui Wolfgang Amadeus Mozart.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.