Boala de care suferă fratele ducesei de Cambridge: „Cancer al minții”

62014286
Getty

James Middleton a declarat că se luptă de mai mulți ani cu depresia, iar în ultimul an a fost diagnosticat și cu tulburarea de deficit de atenție.

Într-un editorial pentru Daily Mail, James Middleton, fratele mai mic al lui Kate, ducesa de Cambridge, a mărturisit că a suferit ani la rândul din cauza depresiei, descriind chinurile prin care trecea zilnic.

“Nu puteam să comunic, nici măcar cu familia sau cu prietenii apropiați. Toate culorile și emoțiile s-au scurs din viața mea, totul a devenit gri”.

„Știu că duc o viață plină de privilegii, dar asta nu m-a ferit de depresie. E foarte complicat să descriu condiția mea. Nu era vorba de tristețe, ci de ceva mult mai grav. Depresia este ca o boală gravă, ca un cancer al minții”.

„Exiști fără scop sau direcție. Nu mai simțeam fericirea, bucuria, ci doar anxietate. În ciuda stării mele nu m-am gândit la suicid, însă mă săturasem să trăiesc așa. Credeam despre mine că sunt un eșec total”.

„În decembrie 2017 am decis să iau atitudine. M-am izolta la munte, alături de câinele meu. Așa mi-am dat seama că singur nu mai pot face față bolii și că am nevoie de ajutor pentru a ieși din întunericul care mă cuprinsese.”

„De asemenea, în 2017 am fost diagnosticat și cu ADD. A fost o revelație. Acest diagnostic explica atât de multe în ceea ce privea starea mea. Am reușit să cer ajutorul de care chiar aveam nevoie”.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
Citește și...
Kate Middleton, apariție elegantă la Palatul Buckingham. Accesoriul regal care a atras toate privirile. FOTO

Kate Middleton a impresionat prin eleganță la cea de-a doua petrecere în grădină organizată la Palatul Buckingham în acest sezon, unde a purtat o rochie semnată Self-Portrait și a ales din nou cerceii cu perle din Bahrain.

Bonnie Tyler s-ar afla în comă indusă într-un spital din Portugalia. Starea artistei s-ar fi agravat în urma unei operații

Cântăreața Bonnie Tyler ar fi fost plasată în comă indusă într-un spital din Portugalia, după ce starea sa s-a agravat în urma unei intervenții chirurgicale, potrivit presei portugheze.

Constănțeanu’ este hotărât să se răzbune pe TĂTUȚU’, în această seară: „Măcelaru’ ăsta de mâna mea o să moară”

Laurențiu, omul de încredere al lui Bebe Măcelaru, va fi pus în situații dificile în episodul din această seară, de la ora 23:30. 

Recomandări
Scenariile pentru noul guvern împart scena politică. Liderii PSD și PNL s-au atacat prin mesajele de pe rețelele sociale

Ziua Europei nu a calmat spiritele pe scena politică. 

Ce urmează după căderea Guvernului Bolojan. Cristian Pîrvulescu: „Fie un guvern minoritar, fie unul tehnic de serviciu”

Politologul Cristian Pîrvulescu a comentat, sâmbătă, mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după căderea Guvernului Bolojan, afirmând că din acesta reiese lipsa unei înțelegeri politice clare între partide.

Trump ar vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia. Decizia ar putea redesena prezența militară a SUA în Europa

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că „ar putea” muta trupele americane din Germania în Polonia, în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie POLITICO.