De Paşte, oamenii sunt lumina, la ProTV. Alex Dima ne arată preoţii din spatele blocurilor gri

62040520

Duminică, într-o ediţie specială România, te iubesc!, Alex Dima merge în spatele blocurilor gri să cunoască preoţii care au sfinţit locuri şi au cucerit inimi în aglomeraţii urbane, oameni ascunşi de betoane, care-L slujesc pe Dumnezeu.

Omul modern are tot felul de apăsări şi tentaţii, nu mai are timp şi îşi împarte viaţa între tot felul de lucruri şi locuri. În biserica din spatele blocurilor gri îşi găseşte liniştea.

Cum arată aceste locuri şi mai ales ce se întâmplă acolo, vedem duminică, de la ora 18:00, la România, te iubesc!.

”Printre betoane, preoţii au mişcat ceva în oameni, i-au apropiat, le-au arătat că pot trăi şi altfel, într-o rânduială care nu le afectează cu nimic vieţile, ci doar le îmbunătăţeşte. Îi face mai buni, mai liniştiţi, îi răpeşte din vacarmul oraşului şi îi odihneşte, iar oamenii îi căută, îşi duc acolo şi pruncii şi merg la toate sărbătorile. Bisericile sunt pline. Acolo se descoperă pe ei şi îl găsesc pe Dumnezeu, cu speranţa în Înviere!”, spune Alex Dima despre ediţia România, te iubesc! din această săptămână.

Duminca vom descoperi preoţi care vorbesc pe limba oamenilor, care ştiu ce înseamnă viaţa în oraş şi mai ales care cunosc problemele oamenilor din ziua de azi, dar vin şi cu soluţii.

Vedem oameni care şi-au schimbat radical viaţa. ”Duhovnici printre betoane”, un reportaj de Alex Dima, în prima zi de Paşte, la România, te iubesc!.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Unde a fost surprinsă Georgina înainte să-i fie alături lui CR7 la sărbătorirea titlului: ”M-ai lăsat fără cuvinte”
GALERIE FOTO Unde a fost surprinsă Georgina înainte să-i fie alături lui CR7 la sărbătorirea titlului: ”M-ai lăsat fără cuvinte”
Citește și...
România, te iubesc! Emisiunea integrală din 16 mai 2026

România, te iubesc! Emisiunea integrală din 16 mai 2026

România agricolă pierde teren. Cercetarea supraviețuiește cu greu, fermierii se descurcă singuri

„Agricultură fără rădăcini”, partea a III-a. Suntem a șasea-a țară ca suprafață agricolă în Uniunea Europeană și este obligatoriu să relansăm cercetarea culturilor. 

România avea 33 de fabrici de zahăr, azi mai sunt două. Iar sfecla apare doar în numele unui institut care nu produce sfeclă

Agricultură fără rădăcini”, partea a II-a. Zahărul se regăsește în foarte multe produse, pentru gust sau conservare. Societatea modernă este un mare consumator de zahar, dar România mai produce puțin, mult sub necesarul pieței. 

Recomandări
Trump: ”Se va termina în curând”. Ultima decizie a președintelui SUA dă de înțeles că ar urma noi atacuri asupra Iranului

Președintele Donald Trump dă de înțeles că un acord privind programul nuclear iranian este pe cale să fie parafat. Dar, în același timp, ia în calcul noi lovituri militare asupra Iranului. 

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Sporurile vor dispărea, iar grilele vor deveni unitare

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Legea salarizării din sectorul public va fi adoptată până la finalul acestei sesiuni parlamentare, conform unui acord cu partidele din fosta coaliție de guvernare.

Cine sunt ultimii patru concurenți care s-au calificat în marea finală Românii au talent 2026

Cea de-a treia semifinală a sezonului 16 Românii au talent a adus pe scenă momente impresionante şi multă emoţie. La finalul serii, publicul şi juriul au decis cine sunt ultimii concurenţi care merg în Marea Finală din 29 mai.