Detinuti meseriasi la Satu Mare!

60150349

35 de detinuti din Penitenciarul Satu Mare s-au calificat in meserii precum frizeri, cultivatori de plante sau crescatori de animale.

Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca Satu Mare a organizat pana acum trei cursuri de calificare in diferite meserii, pentru detinutii care mai au de ispasit mai putin de noua luni din pedeapsa. 

Pe langa faptul ca au si o meserie la baza, persoanele private de libertate au primit si o reducere de 15 zile din pedeapsa.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Un fost politist s-a sinucis in ziua in care fiica lui a implinit 18 ani

Un barbat din Satu Mare a fost gasit spanzurat in garajul locuintei sale in ziua in care fiica lui cea mica isi sarbatorea majoratul.

Au ramas pe drumuri in plina iarna, dupa ce un incendiu le-a mistuit casa

Spaima de moarte pentru o familie din Satu Mare. Oamenii s-au trezit duminica noapte cu foc desupra capului si doar un noroc teribil a facut sa se salveze la timp. Cei doi soti si socrii lor abia au reusit sa iasa inainte ca acoperisul sa se prabuseasca.

IJP de Frontiera Satu Mare, in subordinea noii DPF din Maramures

Din 15 noiembrie, activitatea Inspectoratului Judetean al Politiei de Frontiera Satu Mare trece in subordinea nou infiintatei Directii de Politie de Frontiera de la Sighetul Marmatiei, care a fost inaugurata joi.

Recomandări
Surprize în Guvernul pregătit de Eugen Tomac. Propunerile făcute de premierul desemnat pentru Finanțe, Justiție și Sănătate

Lista viitorului Guvern pregătit de premierul desemnat Eugen Tomac continuă să se contureze, în ciuda dificultăților politice și a negocierilor încă neîncheiate pentru formarea unei majorități parlamentare.

Mărturiile românilor după atacul asupra celor trei familii, în Belfast: „Pur și simplu le-au dat foc la tot. Vor pleca mâine”

20 de cetățeni români din Belfast, între care sunt și șapte copii, au cerut ajutorul consulatului României, după valurile de violențe anti-migranți izbucnite marți seara. Cu toții vor să se întoarcă în țară. 

NATO, dispusă să apere proiectul de 4 miliarde de euro al României de atacurile rusești. Ce au convenit aliații

Aliații NATO au discutat despre o propunere privind un program accelerat de achiziționare de drone, după aproape două săptămâni de la incidentul cu drona rusească care a explodat într-un bloc din Galați.