Toader, reacție ironică cu privire la avizul negativ al CSM la cererea de revocare a lui Kovesi

61943481
Pro TV

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat, luni, că aşteaptă motivarea Secţiei de Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii şi hotărârea preşedintelui Klaus Iohannis în privinţa revocării şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi.

Ulterior va decide dacă va sesiza Curtea Constituţională. Întrebat dacă reproşează ceva Secţiei pentru procuori a CSM, care a avizat negativ solicitarea sa de revocare a şefei DNA, ministrul Justiţiei a răspuns ironic: "Tot românul îşi cunoaşte atribuţiile de serviciu pe care le are şi tot românul îşi îndeplineşte corect, loial şi la timp respectivele atribuţiuni" - relatează news.ro.

"Aşteptăm motivarea Secţiei de Procurori. Cred că hotărârea a fost luată în câteva minute, dar motivarea durează de vreo două săptămâni, pentru că e dificil să motivezi contra evidenţei. E dificil să feliciţi pe cineva pe motivul că a încălcat de trei ori Constituţia, adică trei conflicte juridice de natură constituţională, în jumătate de an de aceeaşi persoană, între puterile statului, chiar dacă al treilea, Curtea, a spus că se respinge, dar considerentele sunt ad literam ca în Decizia 68 din admitere”, a spus ministrul Justiţiei, într-o conferinţă de presă, întrebat dacă va sesiza Curtea Constituţională în cazul în care preşedintele Iohannis va respinge solicitarea sa de revocare a şefai DNA.

"Să aşteptăm motivarea Secţiei de Procurori, hotărârea preşedintelui, după care decidem. Ca astăzi, mâine să ne îndeplinim atribuţiile pe care le avem de îndeplinit şi nu să ne preocupe ce vom face în situaţia în care... Vom vedea atunci şi vom proceda în consecinţă”, a adăugat Tudorel Toader.

Întrebat dacă reproşează ceva Secţiei pentru procuori a CSM, care a avizat negativ solicitarea sa de revocare a şefei DNA, ministrul Justiţiei a răspuns: "Tot românul îşi cunoaşte atribuţiile de serviciu pe care le are şi tot românul îşi îndeplineşte corect, loial şi la timp respectivele atribuţiuni”.

Secţia pentru procurori a CSM a dat aviz negativ solicitării ministrului Justiţiei de revocare din funcţie a procurorului şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi.

În şedinţa CSM, care a durat două ore şi jumătate, şefa DNA a răspuns, punct cu punct, celor 20 de acuzaţii aduse de ministrul Justţiei în raportul care stă la baza propunerii de revocare a ei din funcţie, ea spunând că motivele invocate sunt nereale, nedovedite şi netemeinice, iar unele nu se confirmă cu nimic în realitate.

Ministrul Justiţiei a spus că raportul prezentat de Kovesi "poate fi seducător, convingător", dacă îl face în faţa celor care nu se pricep deloc şi că pe el nu îl poate convinge. El a mai spus că speră că adevărul va ieşi la suprafaţă, pentru că societatea are nevoie să ştie adevărul ca să ştie ce măsuri să ia. De asemenea, ministrul i-a reproşat lui Kovesi că nu i-a trimis raportul de bilanţ al DNA pe care îl va prezenta miercuri.

În replică, Kovesi a spus că nu a venit la CSM pentru a-l convinge pe el, ci pentru a oferi explicaţii şi probe că ceea ce a susţinut el nu este adevărat.

Cel care urmează să anunţe decizia în cazul lui Kovesi este preşedintele Klaus Iohannis, care a afirmat în repetate rânduri că nu consideră că sunt motive de revocare a şefei DNA.

Articol recomandat de sport.ro
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Citește și...
Cinci bărbați din Arad și Timiș reținuți pentru braconaj. Ar fi pescuit și vândut ilegal pește

Cinci bărbați din județele Arad și Timiș au fost reținuți, fiind suspectați de braconaj.

Hoți din Georgia, prinși în România după luni de furturi din mașini. Cum intrau în autoturisme

Doi cetățeni din Georgia sunt suspectați că au venit în România, special pentru a fura bani sau obiecte de valoare din mașini. Aceștia au fost prinși de polițiștii din Timiș, după o anchetă care a durat mai multe luni.

Tribunalul București i-a ridicat restricțiile lui Călin Georgescu. Poate părăsi țara fără acordul autorităților

Tribunalul București a decis să-i revoce lui Călin Georgescu măsura controlului judiciar. Acest lucru înseamnă că poate părăsi țara oricând dorește.

Recomandări
Companiile aeriene românești vor să ceară ajutor de la stat după dublarea prețului la kerosen. Italia impune restricții

Criza combustibililor se adâncește și începe să producă efecte concrete în aviație. Companiile românești iau în calcul să ceară sprijinul Guvernului și al Comisiei Europene. 

Momente critice pentru Mircea Lucescu. Internat la terapie intensivă, medicii caută soluții pentru a-l salva

Sunt momente de mare încercare pentru cel mai titrat antrenor de fotbal al României și pentru familia sa. Internat în secția de terapie intensivă, încă de sâmbătă, Mircea Lucescu este în stare critică.

Premierul Bolojan a cerut controale mai stricte pentru a opri exploatările ilegale la balastiere. Vrea să schimbe legislația

Premierul Ilie Bolojan a cerut intensificarea controalelor la exploatările de agregate minerale și înăsprirea legislației pentru protejarea resurselor naturale, anunță Guvernul.