Augustin Lazăr va fi audiat de CSM pe 13 noiembrie. Avizul este consultativ

×
Publicitate

Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a stabilit pentru 13 noiembrie audierea procurorului general Augustin Lazăr.

Motivarea avizului Secţiei în cazul solicitării ministrului Justiţiei de revocare a procurorului general ar urma să fie dată pe 21 noiembrie.

Potrivit legii, ministrul Justiţiei poate cere revocarea din funcţie a şefului Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia pentru procurori a CSM dă un aviz consultativ, iar decizia o ia şeful statului.

Tudorel Toader a anunţat miercuri că va declanşa procedura de revocare din funcţie a procurorului general al României, Augustin Lazăr.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Asociaţii ale judecătorilor şi procurorilor îi cer lui Toader să renunţe la revocarea lui Lazăr

Critici la adresa deciziei anunţată miercuri seară de Tudorel Toader, după evaluarea procurorului general.

Cum comentează presa internațională decizia de revocare a lui Augustin Lazăr

Ministrul Justiției face a doua victimă la nivel înalt în Ministerul Public.

Următorul pas după ce Toader a cerut revocarea procurorului general. Ce poate face Iohannis

Ministrul Justiției face a doua victimă la nivel înalt în Ministerul Public, după ce a reușit să obțină revocarea Codruței Kovesi din funcția de șef al Direcției Naționale Anticorupție.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.