Carmen Dan, despre clasarea dosarului "Microfonul": "Mi s-a părut o anchetă serioasă"

×
Publicitate

Ministrul de Interne, Carmen Dan, a declarat luni, referitor la clasarea dosarului "Microfonul", că nu comentează decizia procurorilor, afirmând că ancheta i s-a părut serioasă.

"Am văzut concluziile anchetatorilor. Nu comentez decizia procurorilor. Mi s-a părut o anchetă serioasă", a spus Carmen Dan, la intrarea în şedinţa Biroului Permanent Naţional al PSD, conform News.ro

Pe data de 4 mai, procurorii Parchetului General au decis clasarea dosarului "Microfonul", în care ministrul de Interne reclama faptul că în priza din locuinţa sa a descoperit un dispozitiv de înregistrare.

Parchetul General a clasat săptămâna trecută dosarul deschis în legătură cu dispozitivul de înregistrare găsit în locuinţa ministrului de Interne.

La sfârşitul lunii noiembrie 2017, ministrul Carmen Dan a anunţat că a găsit în apartamentul închiriat în care locuieşte un dispozitiv de înregistrare şi a sesizat Poliţia pentru demararea unei anchete. Ministrul a precizat că a făcut plângere pentru violare de domiciliu, iar dosarul a fost preluat de parchetul instanţei supreme.

Carmen Dan declara, la sfârşitul lunii decembrie, că expertiza tehnică a fost finalizată în dosarul deschis la Parchetul General pentru violare de domiciliu.

Pe eticheta microfonului era trecut anul de fabricaţie 2009, iar dispozitivul este evaluat la aproximativ 300 de euro, datele de până acum arătând că ar fi fost montat de către o persoană fizică, şi nu în baza unui mandat de siguranţă naţională.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO „Violetta” le aprinde imaginația fanilor! Fosta prințesă Disney pozează provocator și se iubește cu un fotbalist celebru
GALERIE FOTO „Violetta” le aprinde imaginația fanilor! Fosta prințesă Disney pozează provocator și se iubește cu un fotbalist celebru
Citește și...
Dosare de corupție în Sălaj și Bistrița-Năsăud. Șeful CJ Sălaj, Dinu Iancu Sălăjanu, a fost pus sub control judiciar

6 persoane au fost arestate, iar alte 5 sunt cercetate sub control judiciar, în dosarele de corupție de la Bistrița-Năsăud și Sălaj.

Încă un bărbat arestat în cadrul operațiunii „Calul Troian”. El este acuzat că a ajutat o persoană să exploateze două minore

Încă un bărbat a fost arestat preventiv în urma acţiunii „Calul Troian”, desfăşurată la sfârşitul anului trecut în Constanţa, în cadrul căreia alte 35 de persoane sunt cercetate pentru mai multe infracţiuni.

Tragedia din 2016 în urma căreia este anchetat Raed Arafat. Ce vizează investigația procurorilor militari

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență și secretar de stat în MAI, deschide o listă numeroasă, spun surse apropiate de anchetă, de suspecți care vor trebui să dea explicații și mai ales socoteală în această investigație mai veche.

Recomandări
Noua lege a salarizării din sistemul bugetar. Indemnizația de hrană și sporul de condiții vătămătoare, eliminate

Guvernul a elaborat prima variantă a noului proiect de lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu scopul de a corecta dezechilibrele acumulate în ultimii ani și de a introduce reguli mai clare și mai sustenabile în sistem.

Femeile cu afaceri din România vor primi din nou până la 200.000 lei de la stat, după 2 ani de pauză

Programul „Femeia Antreprenor” este reluat după doi ani de blocaj, au anunțat reprezentanții Ministerului Economiei. 

Cum explică ministrul demisionar al Transporturilor că a semnat ordinul de scumpire la metrou cu o zi înaintea demisiei

Ministrul demisionar al Transporturilor, Ciprian Șerban, susține că majorarea tarifelor la metrou, aprobată chiar înainte de demisia sa, a fost o decizie asumată de Consiliul de Administrație, în contextul creșterii costurilor la energie.