Cămașa albă: prea clasică sau mereu la modă?

62001582

Cămașa albă există ca articol de îmbrăcăminte încă din Evul Mediu când era purtată ca pijama sau ca element adăugat ținutelor pe sub pulover. Anii au trecut și a devenit unul dintre modelele clasice pe care fiecare bărbat le are în dulap. Probabil tocmai din acest motiv a apărut întrebarea: mai poate fi purtată sau este deja învechită?

 

Încă de la sfârșitul primului război mondial când cămașa albă a devenit modernă și populară, fiecare casă de modă și fiecare stilist au căutat metode prin care să o facă cât mai interesantă și mai ușor de observat într-o mulțime aflată la un eveniment de zi sau de noapte.

În fapt, purtarea cămășii albe este mult mai accesibilă decât am crede, dacă ținem cont de o serie de elemente pe care le putem adăuga. Sintetizând, am putea extrage câteva moduri de bază pentru a o purta:

1. Clasic

Ești decis că vrei să le arăți celor din jur stilul tău elegant, atunci adaugă cămășii albe o pereche de pantaloni negri și o cravată neagră sau gri. Dacă îți dorești să rămâi formal este în regulă să nu adaugi un sacou, dar ar fi bine să păstrezi și un număr cât mai redus de accesorii.

2. Casual

Este varianta cea mai accesibilă fiecăruia dintre noi: o pereche de blugi de calitate, o cămașă albă cu mânecă lungă (pe care le poți ridica) și o curea maro de piele. Pentru a completa această opțiune, poți adăuga o pereche de ochelari. Dacă vremea de afară este răcoroasă, poți alege să adaugi și o geacă neagră de piele. Cu siguranță o astfel de ținută va atrage privirile celor din jur.

3. Casual (de vară)

Ținuta pentru care poți opta când mergi la un grătar cu prietenii sau la o plimbare pe plajă și care îți va da un aer atât casual, cât și elegant este formată dintr-o cămașă albă (tot cu mânecile ridicate), o pereche de pantaloni trei sferturi de culoare bleumarin (sau albastru închis), o curea maro și o pereche de pantofi tot maro. Niciodată, vara, nu sunt recomandați nasturii negri la cămașă – mai bine adăugați un ceas și o pereche de culori, astfel încât să puteți păstra spiritul de vacanță.

Indiferent de stilul pe care l-ai ales, este important să alegi o camașă albă care se potrivește structurii tale corporale: să nu fie mai largă, nasturii să se potrivească bine formei pieptului, iar mânecile nu ar trebui să fie prea strâmte sau lungi (să depășească încheietura) astfel încât să permită o mișcare cât mai comodă.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
După caniculă, furia naturii a lovit România. Imagini cu distrugerile provocate de furtuni

Mai multe zone din țară au trecut marți, brusc, de la caniculă și vreme însorită, la furtuni devastatoare. A plouat cu găleata, iar vântul a bătut cu putere, a dărâmat copaci și a desprins bucăți din acoperișurile clădirilor.

Mărturiile suspecților din azilul groazei, din Bihor. „Le-am permis să locuiască în casa mea. Punct”

Acuzații grave vizează un nou azil al groazei, descoperit în Bihor. O familie care îngrijea, în mai multe cămine fără autorizație, peste 400 de persoane vulnerabile este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Stația de metrou Piața Victoriei 2, închisă temporar din cauza infiltrațiilor provocate de ploile abundente

Metrorex anunţă, miercuri dimineaţă, că staţia de metrou Piaţa Victoriei 2 este închisă temporar, ca urmare a infiltraţiilor provocate de precipitaţiile abundente.