Festivalul de Cultura Indiana, in Capitala, intre 9-16 octombrie

60414505

Daca sunteti pasionati sau macar incantati de muzica, literatura, dansul, filmul, spiritualitatea, calatoriile, gastronomia sau arta indiana, aveti ocazia sa luati parte la un festival organizat in premiera in Romania.

Evenimentul este organizat de Asociatia socio-culturala InterAct, cu sustinerea Ambasadei Indiei la Bucuresti, a Indian Cricket and Cultural Club Bucharest (ICCB) si a comunitatii indiene din Romania.

Festivalul Culturii Indiene se va numi “Namaste India” si va avea loc la Bucuresti, in perioada 9-16 octombrie 2010.

Din program:

9-10 octombrie - 10:00 – 23:30 - Afi Palace Cotroceni: targ de produse indiene (haine, bijuterii, cosmetice, specialitati culinare, mirodenii, ceai, decoratiuni, filme, muzica, produse ayurvedice), demonstratie de bucatarie traditionala, lansari de carte, fashion show, expozitie de fotografie, workshop de dans, degustare de ceai, arta sariului, mehendi.

11-15 octombrie: lansarea cartii “Moarte la Curtea Rajahului” cu prezenta autoarei Shivani Singh (Top 10 India Today), seara de film, concert de muzica clasica indiana cu grupul Turya Classical, povesti de calatorie, introducere in Yoga si Ayurveda, Povestile Calcuttei (marturii despre Eliade si Maitreyi), conferinta indianistilor, Indian Costume Party.

16 octombrie, 19:00, Sala Rapsodia - Gala extraordinara de muzica si dans indian - Colaj de momente muzicale si coregrafice dupa un scenariu teatral cu artisti romani si indieni.

Festivaluri, traditii, calatorie… evocate de povestea care structureaza spectacolul: o vizita la un muzeu indian al figurilor de ceara.

Programul complet poate fi consultat pe www.namasteindia.ro.

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
Codruța Filip, șocată în această seară, la Desafio: Aventura: „Era săracul disperat, nu mai știa pe unde să o mai ia”

Tensiunile ating cote maxime în această seară, într-o nouă ediție incendiară din Desafio: Aventura. De la alianțe fragile până la momente limită care pun la încercare rezistența fizică și psihică, competiția devine tot mai imprevizibilă.

Ce nu se vede la TV. Ovidiu Oanță, la „Întrebarea Mesei Rotunde”, despre gafe, emoții și momente tensionate în direct

Sâmbătă, 4 aprilie, un nou sezon al emisiunii Întrebarea Mesei Rotunde cu Marius Manole începe la ACASĂ, cu un decor nou, virtual, și cu un invitat special: jurnalistul Ovidiu Oanță.

K-1 World vine la București! Spectacol total pe 3 aprilie

Pe 3 aprilie, capitala României devine scena unui eveniment major pentru fanii sporturilor de contact. Ediția aniversară Dynamite Fighting Show aduce în prim-plan un turneu K-1 World Max spectaculos, sportivi de top și reveniri așteptate în ring.

Recomandări
Vremea se schimbă radical în România, din cauza unei mase de aer polar. Lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în București

Vremea se răceşte accentuat începând de marţi, aşa încât în Săptămâna Mare vor fi precipitaţii mixte, chiar şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în Capitală, cel mai rece fiind în cursul zilei de vineri.

PSD vrea un nou protocol al coaliției. Va renunța să dea următorul premier dacă PNL îl înlocuiește pe Bolojan - surse

PSD vrea modificarea protocolului coaliției și este dispus să renunțe la funcția de prim-ministru până la următoarele alegeri dacă PNL alege să îl schimbe pe Ilie Bolojan, transmit surse politice pentru Știrile ProTV.

O femeie, principala suspectă în cazul medicului ucis şi incendiat în casa sa din Capitală, a fost reţinută

O femeie de 39, principala suspectă în cazul uciderii medicului anestezist din București, a fost reținută şi urmează să fie dusă în faţa instanţei cu propunere de arestare preventivă. Anchetatorii au făcut percheziții în locuința ei.