Bicicleta Pegas, din nou in piata. Sa-i dam pedala! Cat costa si cum arata! INTERVIU

60571806

Ai avut bicicleta Pegas cand erai mic? Noi DA. Si avem o veste buna pentru voi. In curand poti avea o bicicleta Pegas si tu. DeBarbati.ro iti explica cum sta treaba.

Doi antreprenori romani, Andrei Botescu si Alexandru Manda s-au gandit ca ideea resuscitarii unui brand romanesc precum Pegas merita tot efortul.

bicicleta Pegas

Designul noului Pegas este modern (aduce aminte de low ridere titrate, vazute mai mult prin afara), dar tine foarte mult cont si de linia clasica.

bicicleta Pegas

Noile biciclete vor fi lansate mai intai in serie limitata, dar exista si planuri pentru productia de serie.

bicicleta Pegas

Cum ai decis sa readuci pe piata bicicleta Pegas?

Am avut acesta initiativa in momentul in care am constatat ca nu se mai fabrica aceasta bicicleta a copilariei care pentru cei din generatia noastra are o valoare sentimentala deosebita si ca piata e foarte polarizata intre lucruri f ieftine si de proasta calitate si biciclete de import foarte scumpe.

Pe langa dorinta de a oferi un produs de calitate pentru clasa medie de cumparatori, Pegas nu este doar un proiect comercial ci si unul social.

E un fel de incercare de reeditare a copilariei din perspectiva zilelor noastre si in acelasi timp o invitatie adresata tuturor celor are mai nutresc ceva sentimente pozitive fata de Romania, respectiv trecutul prezentul si viitorul ei, de a genera sau regenera o identitate nationala urbana pe care am pierdut-o datorita orientarii exclusive catre brandurile si valorile dezvoltate in alte tari.

Ce amintire din copilarie ai legata de bicicleta Pegas?

Imi amintesc cum ma plimbam zilnic in parcul Circului cu bicicleta mea cu coarne lungi verde cu sa alba, cum ma ridicam pe o roata sau cum puneam plastic la spitze pt. a auzi un ticait simpatic. Imi amintesc cat m-am rugat de parinti si cat am plans pentru a obtine bicicleta si cum la inceput nu ajungeam la sa si puneam o pernutza pe cadru ca sa merg cu ea. Imi amintesc senzatia extraordinara pe care o aveamcand imi lasam coarnele in fatza si megeam aproape culcat.

Unde o sa se comercializeze si cat o sa coste?

Bicicletele se vor comercializa la atelierul nostru din fosta cladire Ciclop, din Bd Magheru si online direct de pe pagina de facebook bicicletelepegas sau pe site www.bicicletapegas.ro.

De asemenea vom publica in curand o lista de colaboratori unde vom oferi spre vanzare bicicletele in toate marile orase din tara. Preturile sunt intre 1100 si 1300 de ron in functie de dotarile cu care vin bicicletele.

bicicleta Pegas

Cateva poze ale noului Pegas mai jos, mai multe informatii pe siteul oficial si pe pagina de Facebook

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
Citește și...
Ce mancam azi? Noi iti propunem French Toast! Vezi VIDEO cum se prepara:

"Margot la Bistro" este primul art cooking show din Romania, un serial care combina in mod creativ gastronomia cu lectura, povestile, poezia, arta degustarii vinului si, in general, cu tot ce inseamna arta de a trai simplu si frumos.

10 rase de caini potrivite barbatilor

Exista o lista a raselor de caini care sunt recomandate barbatilor. Multe din aceste rase masculine sunt fie mari, impunatoare, intimidante, musculoase sau fie adaptate pentru activitatile sportive in aer liber.

Crede-ne! Aceasta carte de vizita te va scoate din anonimat!

Cartea de vizita este acea bucata de carton care te prezinta in fata clientilor sau partenerilor, actuali sau mai ales viitori.
 

Recomandări
Bulgaria a devenit lider mondial în stocarea energiei. Vecinii care țin aprinsă lumina în România sunt peste SUA și Australia

Bulgaria a devenit lider global al capacităților de stocare a energiei, depășind California, Chile sau Australia, regiuni care se bazează pe energie solară. Bulgaria asigură din această energie stocată majoritatea necesarului importat de România. 

Ministerul Apărării de la Chișinău: Drona doborâtă la Galați este rusească, a venit din Ucraina și a traversat Moldova

Drona doborâtă duminică dimineața la Galați este rusească și a traversat Republica Moldova, venind dinspre Ucraina, înainte de a intra în spațiul aerian al României, a transmis Ministerul Apărării de la Chișinău.

Președinții curților de apel cer explicații despre întâlnirea șefei CCR cu Bolojan: Lipsă de transparenţă profund inadecvată

Președinții curților de apel cer clarificări privind întâlnirea dintre șefa CCR, Elena-Simina Tănăsescu, și Ilie Bolojan și critică lipsa de transparență.