Acestea sunt preferintele fanilor la festivaluri pop-rock:

61338944

Fanii care merg la festivalurile pop-rock din Marea Britanie preferă să consume droguri, alcool în cantităţi mari,

să facă sex cu persoane necunoscute şi mai puţin să asculte trupele care susţin concerte pe scenă, potrivit unui studiu recent.

"Pentru aceia care nu au dorit niciodată să meargă la festivalurile din Marea Britanie, atracţia exercitată de sunetul puternic şi de câmpurile transformate în veritabile băi de noroi a reprezentat întotdeauna un mister", afirmă autorul acestui articol publicat pe site-ul tabloidului Daily Mail.

noroi

 

Citește și
O țară din Europa propune să își limiteze populația la 10 milioane de locuitori. Cetățenii sunt chemați la referendum
O țară din Europa propune să își limiteze populația la 10 milioane de locuitori. Cetățenii sunt chemați la referendum

"Această ipoteză nu mai este valabilă. Secretul din spatele multora dintre festivalurile muzicale britanice, organizate în timpul verii, constă în faptul că fanii nu merg acolo neapărat pentru muzică", afirmă autorul articolului.

Fanii merg la astfel de festivaluri mai mult pentru a consuma droguri, pentru a se îmbăta şi pentru a face sex cu persoane necunoscute decât pentru a asculta muzică, potrivit unui studiu recent.

Un sfert dintre fanii intervievaţi spun că au făcut sex cu o persoană necunoscută, 21% spun că au consumat droguri şi 13% spun că s-au implicat într-o bătaie.

festival

 

Acest comportament pare să treacă dincolo de graniţa dintre generaţii. Astfel, în rândul fanilor de vârstă mijlocie (45-54 ani), 9% au recunoscut că au consumat droguri în timpul acestor festivaluri, 20% au băut alcool în exces, 10% au făcut sex cu o persoană necunoscută şi 2% s-au lăsat implicaţi într-o bătaie - unii dintre ei chiar au recunoscut că au ars corturile altor persoane. Studiul a fost realizat de MSN.co.uk.

Potrivit aceluiaşi studiu, britanicii vor cheltui, în medie, 423,01 lire sterline la festivalurile muzicale din această vară - o sumă care face ca aceste evenimente să fie considerate a fi "prea scumpe" pentru 60% dintre tinerii în intervalul de vârstă 18-24 ani.

glastonbury

 

În ciuda faptului că trupa The Rolling Stones va fi cap de afiş la ediţia din acest an a Festivalului Glastonbury, iar trupa The Stone Roses va fi cap de afiş la Festivalul Isle of Wight, doar 45% dintre fani spun că vor merge acolo pentru muzică.

Ceilalţi afirmă că sunt atraşi de atmosfera specială creată la astfel de concerte, de şansa de a-şi face prieteni şi de posibilitatea "de a scăpa de rutina din viaţa de zi cu zi".

În total, 47% dintre fani spun că au făcut la aceste festivaluri lucruri pe care "nu s-ar gândi niciodată să le facă în afara universului festivalier". Pentru fanii din segmentul de vârstă 35-44 ani, acest procent este de 50%.

George McKay, profesor de Studii Culturale la Universitatea Salford, spune că eliminarea inhibiţiilor în timpul unui festival reprezintă ceva care ţine de "natura umană".

"Festivalurile sunt adânc înrădăcinate în tradiţia carnavalurilor. Ele inversează aşteptările de zi cu zi faţă de un comportament considerat normal", afirmă profesorul britanic.

"Din punct de vedere istoric, carnavalurile aveau un «lord al dezordinii», care supraveghea petrecerea şi comanda anularea regulilor din viaţa de zi cu zi.

Glastonbury

 

De exemplu, la carnavalul medieval Christian Feast of Fool, un «băiat episcop» se afla în fruntea unei revoluţii temporare, caracterizată prin petreceri hedoniste. Această atitudine de carnaval a putut fi remarcată şi la primele festivaluri muzicale din Marea Britanie, precum Beaulieu Jazz Festival, din 1960.

Acel festival s-a terminat printr-o bătaie generală între fanii jazzului modern şi cei ai jazzului clasic. The Stonehenge Free Festival din anii 1980 a degenerat la rândul său într-o bătaie", a explicat acelaşi profesor.

Articol recomandat de sport.ro
Gimnasta cu 10 pe linie la școală a devenit „regină” la bârnă: „Iubesc ceea ce fac”
Gimnasta cu 10 pe linie la școală a devenit „regină” la bârnă: „Iubesc ceea ce fac”
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu
Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial
Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
ISW: Putin se simte amenințat de propriul regim. Decretul prin care încearcă să se pună la adăpost
ISW: Putin se simte amenințat de propriul regim. Decretul prin care încearcă să se pună la adăpost

Vladimir Putin se simte amenințat din interiorul propriului regim, motiv pentru care a trecut în subordinea armatei două instituții majore de securitate ale Rusiei, apreciază Institutul pentru Studiul Războiului (ISW).

Robert Negoiță a scăpat de controlul judiciar și poate reveni la Primăria Sectorului 3. Decizia instanţei este definitivă
Robert Negoiță a scăpat de controlul judiciar și poate reveni la Primăria Sectorului 3. Decizia instanţei este definitivă

Tribunalul Bucureşti a admis joi o plângere formulată de primarul Sectorului 3, Robert Negoiţă, şi a dispus revocarea măsurii controlului judiciar în dosarul legat de construirea fără avize legale a unor străzi peste conducte de gaze.

Piața auto din România explodează: 110.000 de mașini electrice și hibride vor fi înmatriculate în 2026. Vedetele anului
Piața auto din România explodează: 110.000 de mașini electrice și hibride vor fi înmatriculate în 2026. Vedetele anului

Sunt tot mai multe mașini prietenoase cu mediul pe străzile României, iar în acest an înmatriculările vor atinge un nivel record, de 110.000 de unități.